Amerika Vize Başvurusu

Amerika Vize Başvurusu

Vize alma sayfası değiştiğinden gerekli değişiklikler yapılmıştır.

Pasaport işlemleri halledildikten sonra sıra vize randevusunu almakta. Vize randevusu almak için DS-2019 belgesinin gelmesini beklemenize gerek yok, ancak sonrasında vize görüşmesine giderken D-160 formunu tamamlamak ve vize görüşmesinden göstermek için DS-2019 belgenizin gelmesi gerek. Randevu tarihinizi ona göre kestirip belirlemek yararınıza olacaktır.

DS-2019 belgesi okulunuz tarafından gönderilen, vize almanız için gerekli olan bilgileri, okulunuzun ismini, eğitim sürenizi, vize türünüzü ve ayrıca SEVIS bedelini yatırırken kullanacağınız SEVIS ID numarasını içeren belgedir. Eğer evliyseniz okulunuzdan eşiniz adına da DS-2019 belgesi istemelisiniz. Bazı okullar belgeyi göndermek için hesabınızda belli bir miktar para göndermenizi isteyebilir. (4000 ile 10000 arasında değişiyor genelde.) Bu paranın uzun süre bankada olmasına gerek yok, parayo gösteren yazıyı alıp parayı geri çekebilirsiniz.

Bekar bursiyerlerimiz için Funda TAŞKIRAN arkadaşımız başvuru sürecini oldukça ayrıntılı anlatmış, BURADAN ulaşabilirsiniz.

Evli bursiyerlerimiz içinse birkaç küçük farklılık var, onları da burada görsel olarak aktarmaya çalışacağız.

D-160 formunu eşimiz de kendisi için dolduruyor, application ID’sini yanımızda hazır bulunduruyoruz.

Kontrol sayfasına kadar Funda hocamızın anlattığı şekilde geldikten sonra karşınıza Başvuru Sahibi Eklemek İstiyor musunuz? sorusu geliyor. Evet diyip devam ediyorsunuz. Karşınıza bu ekran geliyor.

evli1Eşimizin bilgilerini girip Devam’a basıyoruz. Eşimizin D-160 formunun application ID’sini de bu aşamada giriyoruz. (Vize türünü J-2 seçiyoruz.) Karşımıza kontrol sayfası geliyor, bilgiler doğruysa Evet’e basıp devam ediyoruz.

Eğer çocuğunuz varsa “Başka bir başvuru sahibi eklemek istiyor musunuz?” sorusuna “Evet” diyerek ekliyoruz, yoksa Hayır’a basıyoruz.

Karşımıza Başvuru Özet Sayfası geliyor, bu sayfada Devam Et’e tıklayıp pasaportun geleceği postaneyi belirliyoruz. “Devam Et” dediğimizde karşımıza ödeme sayfası geliyor.

Ödeme sayfası geldiğinde Nakit ya da Kredi Kartı seçeneğini seçiyoruz. Nakit seçerseniz sonraki sayfada PDF çıktısını alıp o numarayla Akbank’a gidip ödeme yapmanız gerekiyor.

Kredi kartını seçerseniz bu ekran geliyor.

evli2

Bilgileri doldurup “Ödeme Yapın”a tıklıyorsunuz. Bir kere tıklayın ve bekleyin, birden fazla tıkladığınızda birden fazla ödeme yapmış oluyorsunuz.

Ödeme onay ekranı geldiğinde makbuz olarak almanız için bu sayfayı yazdırmanız gerekmekte. Eğer yazıcınız yoksa PDF olarak kaydedip sonrasında çıktısını alabilirsiniz. Çıktı almanız vize görüşmesi ve MEB’den geri ödeme için önemli ve gerekli.

Ardından karşınıza randevu için uygun tarihler geliyor, birini seçiyorsunuz, ardından alttan saat seçiyorsunuz ve Devam’a basıyorsunuz.

Karşınıza onay ekranı geliyor, bilgiler doğruysa Randevu Planla’ya basarak randevunuzu alıyorsunuz.

Bundan sonra randevu detaylarını ve döküman listesini gösteren bir sayfa geliyor, isterseniz çıktısını alabilirsiniz. Aynı zamanda mailinize de bir doğrulama maili geliyor. Mail de geldikten sonra gönül rahatlığı ile sayfayı kapatabilirsiniz.

Vize randevunuzdan en az üç gün önce DS-160 formu doldurulmuş ve SEVIS bedeli ödenmiş olmalıdır. Hem DS-160 formunu tamamlamak hem de SEVIS bedelini ödemek için DS-2019 belgenizde bulunan, N ile başlayan SEVIS ID Number’a ihtiyacınız vardır. DS-2019 belgesi elinize ulaşmadıysa okulunuza e-mail atarak numarayı isteyebilir ya da DS’inizin PDF olarak gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Vize görüşmesine giderken yanınızda;

– DS-160 belgesinin onay sayfası

– DS-2019 belgesi

– SEVIS ödendi belgesi

– Pasaport

– Nüfus Cüzdanı

olması gereklidir.

Not: DS-160 formuna fotoğraf yüklediyseniz tekrar fotoğraf istenmemektedir.

Vize sonucunuz görüşme anında belli olur ve sonrasında vizeniz pasaportunuza işlenerek randevu alırken belirttiğiniz PTT şubesine postalanır.

Share this content:

55 Yorum

SEVİL Yayın tarihi14:57 - 17 Nisan 2015

Merhaba Eşim ylsy bursu ile Abd ye öncelik 6 ay dil kursuna gidecek. birlikte gitmek istiyoruz ancak sitedeki vize başvuru işlemlerini incelediğim zaman galiba eşim benim adıma başvuracak. yanlış bir bilgi dogrultusunda ilerlemek istemiyoruz. vize başvuru esnasında neler yapabiliriz ? mülalakata birlikte mi gireceğiz ? ben kendi randevumu kendim mi alıyorum? j1 vizesi eşime vericekleri için bana j2 vereceklerini araştırdık ancak çıkıp çıkmama ihmali söz konusumudur tedirginiz. yardımcı olursanız eger çok sevinirim. teşekkürler..

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi06:07 - 28 Nisan 2015

  Üstteki yazıda da belirtilmiş olduğu üzere randevuyu eşiniz ikiniz adına da alacak. Mülakata da birlikte gireceksiniz. Yazıda yazılanları yapmanız yeterli.

Ahmet Yayın tarihi19:01 - 31 Mayıs 2015

Merhabalar,
YLSY 2014 bursiyeriyim. 25 haziranda Yurtdışı dil kursuna katılacağım. Dil okulundan benim ve eşim adına DS-2019 formu gönderdiler. Fakat, eşimin J2 formunda isim soyisim ingilizce karakter olarak yazılmış. Pasaportta ise türkçe karakter ile yazıldığı için harf uyumsuzuluğu olmakta. Amerika konsolosluğundan DS-160 formunu doldurduk fakat pasaport ile j2 formunda harf uyumsuzluğunun olmaması gerektiğini sitede belirtmişler. İngilizce-türkçe karakter uyumsuzluğu mudur ifade edilmeye çalışan yoksa harfin yanlış ve eksik yazılmasımıdır?

Bir de vize randevusundan sonra vizem onaylanırsa kaç günde elimde olur? Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi02:30 - 5 Haziran 2015

  İngilizce karakterden dolayı sorun olmaz, hepimizin DS formları İngilizce karakterli olarak geldi.

  PTTnin hızına bağlı ama en geç 1 haftada gelir.

Şeyma Yayın tarihi14:44 - 30 Temmuz 2015

Merhaba eşimin vize alabilmesi için banka hesabında ne kadar para olması gerekir ya da böyle bir şart var mı

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi16:34 - 31 Temmuz 2015

  Vize için değil DS-2019 alabilmeniz için okul para göstermenizi isteyebilir. Miktarını da okul belirleyip size söyler.

Şeyma Yayın tarihi21:55 - 14 Kasım 2015

Merhaba bende ve eşim de bursiyer fakat eşim Türkiye de dil kursu almadığı için yurt dışı dil kursunada Meb tarafında gonderilmiyor fakat biz beraber gitmek istiyoruz eşim dil kursuna gitmicek benimle gelip orada çalışmayı düşünüyor kabul alana kadar bu durum da onun da mı aynı işlemi uygulaması gerekiyor bir de bu duruma Meb birsey der mi?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi21:59 - 14 Kasım 2015

  Öncelikle yurt içinde kurs almadığı için yurt dışında da kursa gönderilmiyor diye bir durum yok. Yurt dışı dil kursuna gitmek için yurt içi dil kursuna gitmiş olmanız gerekmiyor.

  Eşinizin şu an herhangi bir okul kaydı olmadığından J-1 vizesi alamaz, o yüzden J-2 vizesi alması gerek ve bu işlemleri yapacaksınız evet. Asıl başvuru sahibi siz olacaksınız, eşiniz size dependant olacak.

  Bursiyer olarak gitmediği için çalışmasında bir sakınca yok ancak çalışma izninin çıkması 2-3 ay sürüyor, 3-4 ay çalışmaya değer derseniz başvurursunuz. Bursiyer olduğu tarihten itibaren 2 dönem yani 1 yıl içinde kabul alıp eğitime başladığı sürece MEB bir şey demez.

Ahmet Ali Mert Yayın tarihi15:11 - 21 Kasım 2015

Merhaba,
Ben 15 Ocak’ta başlayacak dil kursu için Amerika’ya gideceğim ve bu nedenle vize başvurusu yapacağım. Sorum şu, evliyim ve eşim dil kursu için benimle gelmeyecek, fakat olur da ileride kısa süreli gelmek isterse diye onun için de J-2 vizesine başvurmayı düşünüyorum. Bu mümkün müdür? Mümkünse ilave olarak herhangi bir şey yapmam gerekir mi?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi22:16 - 21 Kasım 2015

  Evet mümkün. Neler yapmanız gerektiği üstte yazılı.

Ahmet Yayın tarihi07:51 - 22 Kasım 2015

Hocam SEVIS bedeli odenirken SEVIS ID sorulmadi bana.zaten siz yukarida randevu almak icin ds yi beklemenize gerek yok demissiniz hem de ds de odeme yaparken girilecek sevis id yaziyor demissiniz .

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi18:27 - 30 Kasım 2015

  SEVIS ID olmadan SEVIS bedelini ödeyemezsiniz. Ödediğiniz SEVIS değil randevu ücreti.

Muhammed Yayın tarihi14:33 - 22 Kasım 2015

ben cevabı buldum teşekkür ederim. ilerleyince anlaşılıyor dolduurlması gerekli olduğu

Çağrı Yayın tarihi19:25 - 1 Aralık 2015

hocam merhaba,
SEVIS ücretininin tam olarak ne olduğunu anlamadım ama eşimiz için ayrıca mı ödüyoruz? Bir de bu ücreti bakanlık karşılıyor mu?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi21:14 - 1 Aralık 2015

  SEVIS ücreti Amerika’ya kayıt gibi bir şey. Eşiniz için ödemiyorsunuz. Bakanlık karşılıyor.

sarp Yayın tarihi13:55 - 4 Aralık 2015

Merhabalar, Çok güzel bi çalışma olmuş,Ellerinize sağlık. J2 vizesi alacak olanın DS160 belgesini doldururken, (paying for your trip ) sekmesini nasıl dolduruyoruz.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi17:38 - 4 Aralık 2015

  J-1 vizesini alacak kişinin adını yazacaksınız.

   sarp Yayın tarihi12:23 - 8 Aralık 2015

   çok teşekkürler

nurullah Yayın tarihi23:36 - 4 Aralık 2015

Merhabalar hocam,
Bu vize başvurusunda 160$ lık bi tutar ödedim, ayrıca sevis ücreti de mi ödemem gerekiyor?
Bİr de vize ücretini kredi kartından ödedim ama bunu bakanlıktan geri alabilmek için nasıl bi belge vermem gerekiyor ki sonuç herhangi bi dekont veya çıktı almadım.
Şimdiden teşekkürler…

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi23:42 - 4 Aralık 2015

  Evet SEVIS ücreti de ödemeniz gerekiyor. Geri ödeme için sitede “Geri Ödeme Dilekçeleri” diye aratırsanız ulaşabilirsiniz.

   nurullah Yayın tarihi00:43 - 5 Aralık 2015

   teşekkürler hocam.

sarp Yayın tarihi15:53 - 7 Aralık 2015

Merhaba,
Kendim ve eşim için J1 ve J2 vizesine başvuruyoruz. Randevu ücreti olarak tek kişi için 160 dolar mı yoksa 320 dolar mı ödememiz gerekiyor. Teşekkürler

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi20:23 - 8 Aralık 2015

  320 dolar ödemeniz gerekiyor.

mehmet Yayın tarihi18:35 - 3 Ocak 2016

Merhabalar. 2015 bursiyeriyim. Amerika da dil kursuna katılacağım. 1,5 yıl daha geçerli yeşil pasaportum ve Amerika için 2011 yılında almış olduğum ve 2016 kasım ayına kadar geçerli olan A2 vizem var. 15 hafta dil kursu alıp ingiltere’de pre-sessional almayı planlıyorum.Amerika için Tekrardan öğrenci vizesine başvurmam gerekli mi yoksa bu vize ile abd deki dil okuluna katılabilir miyim ? Teşekkürler.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi01:45 - 4 Ocak 2016

  Evet başvurmanız gerek, vizeniz elinizdeki DS-2019 belgesi ile uyumlu olmayacağından girişte problem yaşarsınız. DS’i göstermeden girmek belki bir seçenek olabilir ama sonrasında okulla problem yaşar mısınız onu bilemiyorum. Bence siz vizenizi alın, kafanız rahat olsun.

   mehmet Yayın tarihi10:59 - 4 Ocak 2016

   Çok teşekkür ediyorum hocam.

Elif Yayın tarihi12:52 - 28 Ocak 2016

Merhabalar;
6 aylığına yurt dışına araştırma amaçlı gitmeyi planlıyorum. Eşim burada çalışıyor ama arada yanıma gelmek istiyor. Kendisine J2 vizesi alabilmem için okuldan kendisine ayrı bir DS-2019 formu mu istemem gerekli yoksa bana verecekleri form yeterli olur mu?

Teşekkürler

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi19:59 - 28 Ocak 2016

  Sorunuzun cevabı sayafada mevcut.

Ali C. Yayın tarihi22:05 - 19 Şubat 2016

Merhab, Eşle birlikte yapılan vize başvurularının geri ödemesi nasıl oluyor bilgi verir misiniz? yani atıyorum sizde 360 dolar tutmuş ve bunun yarısı sizin kendi payınıza ait bunun ayrımı nasıl yapılacak ? şimdiden teşekkür ederim.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi22:42 - 19 Şubat 2016

  Dilekçede sadece kendinize ait olan 180 doları istediğinizi, eşinize ait olan 180 dolar için geri ödeme talep etmediğinizi belirtiyorsunuz.

Nermin C. Yayın tarihi01:03 - 23 Nisan 2016

Merhaba, eşim YLSY bursiyeri ve doktora için bir Amerikan üniversitesinden kabul aldı. Ancak bizim DS-2019 belgelerimizi düzenlemek için 4 yıllık doktora eğitimi süresince eş olarak benim giderlerimi karşılayabileceğimizi gösteren banka dökümanı talep ediyorlar. Bu da çok yüklü bir meblağ. 4 yıllık giderlerin gösterilmesini istemeleri normal bir prosedür müdür yoksa bu üniversitenin kendi uygulaması mı bunu merak ediyorum. Başka bir üniversiteyle de aynı problemle karşılaşır mıyız? Şimdiden teşekkürler.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi03:52 - 24 Nisan 2016

  Evet normal bir prosedur, yazida da belirtildigi gibi. Bu bir problem degil, her universite tarafindan yapilan bir uygulama. Parayi sadece bankadan yaziyi alacak kadar tutmaniz yeterli.

alpaslan oztas Yayın tarihi17:30 - 21 Mayıs 2016

iyi günler ben vize başvurusunda bir hata yaptım snırım ds160belge nıosuna aplication ıd yi yazdım.. bunu nasıl düzeltebilirim?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi03:33 - 24 Mayıs 2016

  Sorunuzu anlamadım, onu yazacaksiniz zaten, baska ne yazacaksiniz ki?

ahmet Yayın tarihi19:46 - 14 Haziran 2016

Merhabalar

ben 2014 ylsy bursiyeriyim master icin ds 160 belgesi dolduruyorum. Bu belgedeki primary occupation kismina ne yazmamiz gerekiyor. Su anda dil kursundan geldim amerika da ve turkiye de ogrenci statusunde degiliz not employed mi secmemiz gerekiyor? Bir baska sorumda secondry level dan sonra katildigimiz okullalari soruyor ds 160 belgesinde lise dahil sonraki katildigimiz okul ve universiteleri yazmamiz gerekiyor cunku lise giris ve cikis tarihlerini tam bilmiyorum?

Iyi gunler,..

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi19:37 - 21 Haziran 2016

  Primary occupation kismina ogrenci yazabilirsiniz. Liseyi yazmasaniz da olur.

a Yayın tarihi02:28 - 28 Temmuz 2016

Merhaba Hocam,

esim ve ben vize basvurusu yapacagimiz zaman total de 2 tane randevu ucreti bir tane de vize ucreti oduyoruz degil mi.

tesekkur ederim

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi22:58 - 28 Temmuz 2016

  Vize ucreti diye bir ucret yok. Iki randevu ucreti, bir SEVIS ucreti odeyeceksiniz.

A, Yayın tarihi11:36 - 10 Ağustos 2016

Hocam merabalar,
Amerikada universitenin birinden fall2016 donemine yuksek lisans icin kabul aldim ve vizemi(j1) de aldim. Fakat bazi sorunlardan dolayi kabulumu bir sonraki doneme erteledim. Vize konusunda nasil bir yol izlemem gerekiyor: tekrar vize mi almaliyim yoksa vizeyi mi uzatmam gerekiyor.
Tesekkurler,

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi22:25 - 10 Ağustos 2016

  Bunu okulunuza danismaniz daha iyi olur hocam.

emre Yayın tarihi15:29 - 10 Kasım 2016

merhabalar
ben yurdısında dil eğitimi almak için f1 vizesine basvuru yapacagım. Ds 160 belgesi doldurdum. şimdi SEVİS ücreti mi öemem gerekiyor yada ayrı olarak randevu ücreti de mi ödemem gerekiyo.
ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv/schedule/15095584/payment bu sayfadan randevu parası ve https://fmjfee.com/i901fee/desktop/students/applicantValidation.htm sayfasından sevis mı yatırmalıyım.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi17:59 - 10 Kasım 2016

  Evet.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi18:02 - 10 Kasım 2016

  Okuldan I-20 belgeniz geldi mi? O belgedeki SEVIS ID olmadan SEVIS ucretini odeyemezsiniz.

elif Yayın tarihi16:12 - 21 Kasım 2016

Merhaba,

Usa den 6 aylık j1 vizesi verdi okul bana, şimdi vize randevusuna başvuru yaptım. 6 aydan daha uzun vize almam sözkonusu mu? yoksa gidince oradan uzatabilir miyim?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi21:21 - 21 Kasım 2016

  DS2019da ne yaziyorsa o kadar vize alirsiniz, yani 6 aylik verirler. Dil kursu bittikten sonra Turkiye’ye donup master icin tekrar vize alirsiniz.

Havva Yayın tarihi14:22 - 24 Kasım 2016

Merhaba, öncelikle yardımlarınız için teşekkürler.
Benim sorum şu olacak : henüz evli değilim ama vizeye başvurmadan bir ay önce evlenmeyi düşünüyorum. Eşim için de j2 vizesine başvuracağımız için başvurudan bu kadar kısa zaman önce evlenmek sorun olur mu diye soracaktım, yani sıkıntı çıkarırlar mı? Yoksa dikkat edilmeyen bir detay mıdır?

Tarık Yayın tarihi17:17 - 14 Ocak 2017

Gözde hocam iyi günler,
DS-160 formunda İstanbul seçtim ama aciliyetten ötürü Ankara da daha yakın tarihte uygun vir vakit buldum. Ankara’dan randevu alabilir miyim yoksa İstanbul’dan mı almam şart? Eğer İstanbul’dan almam şartsa acil vize alabiliyor muyum?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi01:58 - 15 Ocak 2017

  Bilmiyorum hocam maalesef.

Engineer Yayın tarihi22:05 - 8 Temmuz 2017

Merhaba Gözde hocam,

Sevis ucretini öderken DS 2019 belge numarasi gerekiyor.
Vize randevusu alırken gerekli mi peki?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi21:06 - 19 Temmuz 2017

  Sorunuzun cevabi yazida mevcut.

omer Yayın tarihi21:44 - 4 Ağustos 2017

Merhabalar Gözde Hocam,

Ben Amerikaya J1 vizesiyle 6 aylığına gittim. Şimdi Türkiye’deyim. Master için de giderken J1 ile mi gidicem yoksa F1 olur mu?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:30 - 7 Ağustos 2017

  J1 alacaksiniz.

Duney Yayın tarihi14:29 - 13 Mart 2018

Merhabalar Gozde Hanim,

2016 YLSY bursiyerim ve bildiginiz uzere bizim donemin islemleri ve sureci cok uzun surdu. Nihayet 9 Mart tarihinde yapilan ABD kurs merkezi tercihi ile Nisan sonu-Mayis basinda ilgili universitede egitime baslayacagim. Su asamada o tarihe kadar vize islemlerimiz sonlanir mi acikcasi endiseliyim. Ortalama tarih icin bilgiyi ilgili universitenin program direktorunu sordum ama o beni egitim ateseligine yonlendirdi. Egitim ateseligine de yazdim ancak henuz bir yanit alamadim ve her gecen bir gun randevu ve vize sureci icin endise yaratiyor. Bu sepebten oturu eger onceki yillardan bilginiz varsa ilgili dil okulundan DS2019 formunun ogrenciye ulasmasi kabaca ne kadar surmektedir? Ben de bu bilgi dahilinde gec kalmadan elimde DS2019 formunun olacagi gune denk getirmek uzere vize randevumu olusturmak istiyorum. Simdiden tesekkurler iyi calismalar.

Huseyin Yayın tarihi00:04 - 22 Mayıs 2018

Merhaba Gozde Hocam,

Oncelikle boyle bir forum ve bilgilendirme icin tesekkur ederim. Esimle beraber suanda doktora icin DS -160 belgesini dolduruyoruz. Sormak istedigim benimle ilgili olan DS160 formu bolumunde yer alan occupation bolumu. Gecmis yillarda basvurularimda primary occupation bolumune student yazip Milli Egitim Bakanliginin bilgilerini yaziyordum. Previous occupation bolumunde ise calistigim hicbir yer olmadigi icin YOK yazip o bolumu geciyordum. 1 yillik ucretsiz izinli olarak gecirdigim bu yil icinde suanda ozel sektorde calisiyorum. Primary ocuupation bolumune suanda calistigim yeri mi yoksa sponsor ogrenci olarak Milli Egitim Bakanligini mi yazacagim bilemedim. Bu konuda bilginiz varsa yardimci olursaniz cok sevinirim. Cevabinizi bekliyorum, iyi gunler.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi22:33 - 26 Mayıs 2018

  Ikisini de yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın