İngiltere – Üniversitelere Başvuru Süreci

İngiltere – Üniversitelere Başvuru Süreci

ingiltere

Hepimizin bildiği üzere aslında dil puanı hem Türkiye’deki dil kursu ile hem de MEB’in sağladığı yurt dışı dil kursu bir şekilde alınabilmektedir, fakat asıl kafa karıştıran kısım üniversitelerden nasıl kabul alabiliriz? Üniversite kabul sürecini hızlandırmak, tamamen öğrencinin elinde olan bir durum. Ne kadar hızlı davranırsanız o kadar şansınızı da arttırmış oluyorsunuz. Yurt dışında master ve doktora yapmak isterseniz üniversitelerle birebir de muhatap olmak zorunda değilsiniz. Bu süreci sizler için büyük metropollerimizde yapan aracı firmalar mevcut ve size ücretsiz danışmanlık yapmaktadırlar.

Bu süreci biraz daha yumuşak atlatmanın birkaç yolunu sunmaya çalışacağım. Öncelikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de yurt dışı eğitim danışmanlığı yapan şirketleri detaylı bir şekilde araştırın. Bu şirketler sizlere oldukça hızlı geri dönüş yapacaklar ve arzu ettiğiniz bilgiyi en sağlıklı yoldan size ileteceklerdir.  Ben bu araştırmalarım sonucunda Ankara’da Atec Yurt dışı Eğitim Danışmanlığı’nı seçtim. Kendileriyle önce e-mail aracılığıyla sonra da yüz yüze görüşmelerde bulundum.

Şirketlerle görüşmeye gittiğiniz zaman yapmanız gereken ilk iş ne alanda master veya doktora yapmak istediğinizi net bir şekilde karşı tarafa aktarmanız. Bu hem şirketin araştırma süresini en aza indirecek hem de size daha kalifiye seçenekler sunacaktır. Benim bölümümün de İran Çalışmaları olması sebebiyle araştırmalarımızı İran Çalışmaları ve Ortadoğu Alanında ki üniversiteleri araştırmakla geçirdik. Şirketten 2 gün içerisinde İngiltere’de hangi üniversitelerin bu alanda çalıştığını (şirketin de danışmanlık yapabileceği) ve dil yeterlilik kriterlerini belirten bir e-mail aldım. Bu verilerle beraber kendimde üniversitelerin sayfalarında araştırmalarda bulunarak, okulun yerleşim yerinden, büyük metropollere uzaklığına, akademik kadrosundan, sunduğu olanaklara kadar araştırmalarda bulundum. Burada bir durmak istiyorum. Bu çalışmanın ardından sıra öğrencinin çalışmasına geliyor. Bir üniversiteye başvuruda bulunurken sizden istenen belli başlı belgeler var arkadaşlar. Kısaca sıralamak gerekirse,

Mezuniyet Diploması ve Transkript (Mümkünse İngilizce),

Başarılarınız ve Ödülleriniz,

Katılmış olduğunuz seminerler, konferanslar, projelerle ilgili katılım veya teşekkür belgeleri (Mümkünse İngilizce),

2 Adet Akademik Referans Mektubu (İngilizce, Referans mektubu antetli kağıda yazılmalı ya da zarf antetli olmalı arkadaşlar, bu çok ÖNEMLİ, ayrıca imza ve mühürde önem arz ediyor. ),

Üniversiteye hitaben niyet mektubu (İngilizce),

Üniversiteye sunabileceğiniz dil yeterlilik belgesi IELTS, TOEFL, vs. ( Başvuru yaparken olmazsa olmaz bir şart değil).

Bu belgeler arasında eğer mezuniyet belgeniz ve transkriptiniz İngilizce değil ise dert etmeyin şirketler sizlerin yerine bu çeviri işlemini resmi kanallarla ücretsiz olarak hallediyor. Bu işlemleri eğer elinizi çabuk tutarsanız 10 gün içerisinde bitirmeniz mümkündür.

Bu işlerin de tamamlanmasından sonra artık sıra üniversiteler başvuru aşamalarına geliyor. Ben Atec ile görüşmeye gittiğimde 4 üniversitede kesin karar kıldık. (Bu arada şirketler şu sayıya kadar başvuru yaparız diye ölçüt genelde sunmuyor ama sizinde fazla başvuru yaparak kafa karışıklığının önüne geçmeniz önemli) Bu üniversiteler; Exeter, Durham, SOAS ve King’s College. Başvurularımızı 28 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirdik ve ardından beklemeye başladık. Şirket üniversiteye başvuru yaptığı an, üniversiten de size başvurunuz yapılmıştır içerikli bir e-mail geliyor. Yapmanız gereken bu e-maili anında aracı firmanıza yönlendirmeniz. Bu şirketin de ileriki adımlarda izleyeceği yol için önemli.

Üniversiteler size ortalama 4-6 hafta arasında geri dönüş sağlıyor arkadaşlar. Başvurumuzu yaptıktan 5 gün sonra ise Durham Üniversite’sinden ve ardından Exeter Üniversitesi’nden gelen şartlı kabuller ise gerçekten aracı firmaların burada üstlendiği hızlandırıcılığın bir etkisi. Dil puanım şu anda bulunmadığı için bu kabuller şartlı olarak bana ulaştı. Şartlı kabul şu anlama geliyor, kabul aldığınız üniversitenin dil yeterlilik puanını yerine getirdiğinizde, eğitiminize başlayabilirsinizin kısa versiyonu yani puanım yok hakkım yanar mı diye panik yapacağınız bir durum yok. IELTS ya da TOEFL ile aldığınız sonuçları şirketle paylaştıktan sonra şirket yine sizin yerinize bu yazışmayı yapıyor ve size geri dönüş sağlıyor. Dil puanımı alabildiğim an tekrar sizlere bilgilendirmeler konusunda yardımcı olmak isterim.

Herhangi bir sorunuz olursa ahmetfozyakar@gmail.com adresine her zaman e-mail gönderebilirsiniz.
İyi günler, iyi çalışmalar

Ahmet Furkan Özyakar

Share this content:

41 Yorum

tuğba Yayın tarihi14:09 - 7 Temmuz 2015

bakın her şey güzelde dilim hiç yok ben zaten hem yüksek lisansımı yapmak için hem de dil puanı almak için gitmek istiyorum bu konuda acil bir şekilde dönüş yaparsanız sevinirim

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi16:19 - 8 Temmuz 2015

  Yani? Nasıl bir dönüş yapmamızı bekliyorsunuz?

Eyup Yayın tarihi12:56 - 10 Ağustos 2015

Merhaba,
Butun bu danismanlik surecinin ucreti ne kadar tahmini veya ortalama bir ucret belirtebilirmisiniz ve hangi kisma kadar ucretsiz yardim ediyolar?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:08 - 6 Eylül 2015

  Danismanlik islemleri ucretsiz.

Kemal Yayın tarihi13:22 - 10 Ağustos 2015

Merhaba. İlla bir şirket ayarlamamız mı gerekiyor, YLSY kapsamında danışmanlar ve yardımcılar yardım etmiyor mu bizlere bu süreçlerde hiç? Tamamen bireysel miyiz?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:09 - 6 Eylül 2015

  Sirket ayarlarsaniz sizin icin daha kolay olur, tum islemleri onlar hallediyor cunku.

Melis Yayın tarihi11:20 - 4 Kasım 2015

Merhaba arkadaşlar,

Ahmet Furkan Özyakar ile beraber çalıştık süreç boyunca. Şu an SOAS’ta Master eğitimine devam etmekte kendisi. Tüm süreç boyunca ücretsiz danışmanlık sunuyoruz ve Danışmanlığımız siz eğitiminizi bitirip geri dönene kadar da devam ediyor. Ücretsiz sunabilmemizin tek sebebi, İngiliz üniversitelerinin resmi temsilcisi olmamız. Yani üniversiteler bize hakkımız olanı verdiği için sizlerden ücret talep etmiyoruz. Detaylı bilgi için: 0312 426 26 83 nolu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Herkese bu süreçte kolaylıklar dileriz.

Ozge Yayın tarihi10:11 - 3 Haziran 2016

Merhaba, ben ingiltereden bir kac okuldan kabul aldim fakat anlamadigim nokta 2016 ylsy’ye basvurursam ve kabul alirsam bursum hangi egitim ogretim doneminde baslayacak? 2016-2017 icin mi yoksa 2017-2018 icin mi?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:22 - 7 Haziran 2016

  Bursiyer oldugunuz yil baslar.

aslı Yayın tarihi19:40 - 14 Temmuz 2016

merhaba ben 11 kasım 2016 daki ales sonbahar dönemi sınavına girsem bu seneki ylys için için geç mi kalmış oluyorum

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi17:25 - 15 Temmuz 2016

  Evet.

   nezihe Yayın tarihi09:57 - 19 Kasım 2016

   hocam ya 😀 tarzını çok beğeniyorum 😀 böyle hafif bi atarlı… her cümledeki önce okuyun da gelin yaa hissiyatı 😀

Elif Yayın tarihi13:17 - 19 Temmuz 2016

Merhaba, önce ylsy sözlü mülakata kabul almamız mı, yoksa hali hazırda bu danışmanlık hizmetiyle üniversite kabulümüzü alıp da başvurmak mı mantıklı? Ve sözlü mülakattan önce ales puanımızla (ilk başvuru) ne zaman ve nerden başvuru yapıyoruz bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:49 - 26 Temmuz 2016

  Sorularınızın cevapları Sıkça Sorulan Sorular başlığında mevcut.

   RUKİYE Yayın tarihi00:05 - 12 Ağustos 2016

   Merhaba,

   Elif arkadaşımın sorduğu soruyu aynen soruyorum, sıkça sorulan sorularda da bu konuyu bulamadım (önce ylsy sözlü mülakata kabul almamız mı, yoksa hali hazırda bu danışmanlık hizmetiyle üniversite kabulümüzü alıp da başvurmak mı gerekli? ) lütfen cevap verirseniz memnun olurum.

    Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi23:24 - 13 Ağustos 2016

    Bu danismanlik hizmetinin YLSY ile bir ilgisi yok. Bu sadece Ingiltere’ye yapacaginiz basvurulari kolaylastirmak icin. Yani mutlaka danismanlik sirketiyle basvuracaksiniz diye bir kural yok. Sorunuzun cevabi da Sikca Sorulan Sorular’da mevcut.

Recep Yayın tarihi18:22 - 20 Temmuz 2016

Merhaba.
Ben ales e girdim. Şimdi bu programa basvurmak icin ne yapmaliyim Hangi danismanlik sirketleriyle iletisime gecmeliyim. Sizden bir yol haritasi istiyorum.
Teşekkürler

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:46 - 26 Temmuz 2016

  Sıkça Sorulan Sorular başlığını okuyabilirsiniz.

melike ozturk Yayın tarihi01:04 - 28 Temmuz 2016

Merhaba hemşire olanlar için şirket yerine universiteden mi kabul almamiz gerekiyor. Bunun hakkında biraz bilgi verirseniz çok sevinirim. Ve bu şirketleri nerden ogrenebiliriz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi22:57 - 28 Temmuz 2016

  Siz bu bursu cok yanlis anlamissiniz, sirketten kabul alma diye bir sey yok. Sirket araciligi ile universiteden kabul aliyorsunuz. Siz once bursun ne oldugunu tam olarak ogrenin bence. Sikca Sorulan Sorular ve YLSY Nedir basliklarindan yardim alabilirsiniz.

Ceren Yayın tarihi15:56 - 16 Ağustos 2016

Merhaba ingiltere dd yüksek lisans için başvuru dönemi bitti mi acaba????

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi20:49 - 16 Ağustos 2016

  Universitelerin sitelerinden basvuru tarihlerine bakabilirsiniz.

Nurgül Yayın tarihi18:02 - 7 Ekim 2016

Merhabalar, ben ylsy kapsamında master yapmak istiyorum. Alanımla ilgili İngiltere’deki üniversiteler hakkında kapsamlı bilgi için danışmanlık hizmeti almak istiyorum. Sizce danışmanlık şirketleriyle hangi aşamada iletişime geçmeliyim ? Mülakata çağrıldığım takdirde iletişime geçsem geç kalmış sayılır mıyım ?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi22:01 - 7 Ekim 2016

  Bursiyerliginiz kesinlestikten sonra iletisime gecersiniz.

Merve Yayın tarihi08:17 - 13 Ekim 2016

Merhaba Gözde hanım
heriot-watt üniversitesinden kabul aldım, ancak ücretleri diğer üniversitelerden daha fazla, eğer özel üniversite ise bakanlık sorun çıkarır mı, bir bilginiz var mı

mehmet Yayın tarihi03:59 - 27 Ekim 2016

Merhabalar,

2 sorum olacak, tam cevabını bulamadığım için bizzat sormak istedim.

1- Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Ylsy için “Başvurabilecek Lisans Mezuniyet Programları” adı altında bazı ilanlarda sadece Metalurji Mühendisliği, veya sadece Malzeme Mühendisliği yazmakta. Bu ilanlara başvurma hakkım oluyor mu? Yoksa birebir aynı isimde mi olması gerekiyor?

2- Şu an yüksek lisans öğrencisiyim, aksilik çıkmazsa 2017 haziranda mezun olacağım. 31 mart 2018’e kadar askerlik sevk tehirim var. 2016 ylsy’sine başvurursam ve kazanırsam, ilk dil kursunu vermemle birlikte en iyi ihtimalle 2017-2018 güz döneminde başlayabileceğim. Bu da en erken 2019’da ylsy ile yüksek lisans mezunu olabileceğim anlamına geliyor. Bu süre, sevk tehirimden 1 sene kadar fazla kalıyor. Bildiğim kadarıyla da askerliği erteleyebilmek için bir üst öğrenim okumak gerekiyor. Yazıda mevcut yüksek lisansın bir engeli olmadığını gördüğüm için bu soruyu sorma ihtiyacı hissettim: Devlet benim askerlik durumumu görmezden gelip hem buradaki hem de yurtdışındaki yüksek lisansımı bitirmeme izin verir mi? Yoksa benim buradaki yüksek lisansımı bitirip doktora için ylsy ile mi gitmem gerekir?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi06:00 - 27 Ekim 2016

  1- Bildigim kadariyla birebir tutmasi gerekiyor, MEBle gorusun mutlaka.
  2- Su anki yuksek lisansiniz bitmedigi surece sorun yok, yurt disinda da yuksek lisans yapabilirsiniz. Yurt disina cikarken tecili bozduracaksiniz, MEB sizin icin tekrar tecil edecek.

mesut Yayın tarihi19:25 - 27 Ekim 2016

merhaba ben ekonometri son sınıf öğrencisiyim ylsy yapma imkanım varsa danışmanlık almak istiyorum

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi19:39 - 28 Ekim 2016

  Danismanligi bu siteden almiyorsunuz, firma ile iletisime gecmeniz gerek. Ayrica danismanlik YLSY icin degil, yurt disindaki universitelerden kabul almak icin.

Didem Yayın tarihi22:20 - 31 Ekim 2016

Merhabalar, ales olmadığı için bu dönem basvuramiyirum. 2017 kasimi mi beklemem gerekiyor yoksa arasa bi başvuru süreci daha oluyormu.

ahmet Yayın tarihi12:07 - 15 Kasım 2016

Merhabalar,

İngiltere de “Master of Research” (MARes MA(Res)) meb tarafından kabul ediliyor mu ? Anladığım kadarı ile bu master programı hoca ile çalışıp dışarıdan farklı dersler almıyorum tez odaklı çalışıyorum bu programlarda.

teşekkür ederim,

  Tuba Yayın tarihi16:06 - 1 Mart 2017

  Evet master of research kabul ediliyor. Fakat okuldan ders programini isteyip doneceginiz kurumdan onay almaniz en garantilisi. Aldigim ders sayisi az oldugu icin kabul etmeleri zor olmustu

bzbyr86 Yayın tarihi15:43 - 2 Ocak 2017

ben şunu öğrenmek istiyorum İngiltere’yi kazandığımız zaman sadece İngilteredeki okulları mı seçiyoruz yani irlanda galler iskoçya gibi birleşik krallığa bağlı ülkeleri de tercih edebiliyor muyuz ???

Koray Yayın tarihi13:58 - 8 Mayıs 2017

Merhaba aöf mezunları bu programa başvuru yapabilir mi?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:08 - 9 Mayıs 2017

  Yapabilir.

uğur Yayın tarihi12:00 - 10 Kasım 2017

Bir sürü soruya cevap, danışmanlık ve sitede sıfır reklam. Elinize sağlık

ismail Yayın tarihi13:46 - 18 Ocak 2018

Merhabalar, ben edcon yurtdışı eğitim ile görüştüm. kendileri çok güleryüzlü ve yardımsever. bir çok ekstra şeyi de (çeviri vs.) ücretsiz halledebileceklerini belirttiler. 4 tane de okula başvuru yapacağız. ben memnun kaldım tavsiye ederim.

Ayşegül Yayın tarihi21:25 - 24 Kasım 2018

Merhabalar,
YLSY 2018 sözlü mülakatı geçerek tercih yapmaya hak kazandım. Benim sorum şu; adına eğitim göreceğim kurum beni doktora eğitimi için yurtdışına gönderecek ve ben y.lisans mezunuyum, şuan Türkiye’de bir üniversitede doktora yapıyorum. Eğitim alacağım ülkeyi İngiltere olarak seçmem halinde ylisansı tekrarlamam mı gerekecek, yoksa mevcuttaki diplomamı kabul edip doktora eğitiminden mi başlatacaklar? Desteğiniz için teşekkür ederim.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi07:23 - 26 Kasım 2018

  Hangi kurumu sececeginize bagli. Eger “sadece yuksek lisans” olan bir kurumu secerseniz sadece yuksek lisans yapabilirsiniz. “Sadece doktora” olan bir kurumu secerseniz sadece doktora yapabilirsiniz. Digerlerindeyse hangi egitimi alacaginiz size kalmis. Yuksek yapmak istemiyorsaniz senedinizi sadece doktora olarak yapabilir, Ingiltere’de doktora programlarina basvuru yapabilirsiniz. Tabii kabul alip egitime baslamak sizin sorumlulugunuz.

Nur Yayın tarihi20:52 - 26 Eylül 2021

Merhaba,
Çok yararlı bi site olmuş tebrik ederim.
Şöyle bir sorum olacaktı. Bizim yurt dısında bi üniversiteden ylsy başvurusundan önce mi kabul almamız gerekiyor yoksa bursu kazandıktan sonra mı?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi14:25 - 2 Ekim 2021

  Bursu kazandiktan sonra.

Bir Cevap Yazın