Amerika – Üniversitelere Başvuru Süreci

Amerika – Üniversitelere Başvuru Süreci

Amerika

Bu bursla ilgili en çok merak edilen şeylerden biri de üniversitelere başvuru süreci. Ve tabii ki en önemli süreçlerden biri de bu. Bu nedenle bu süreci sizler için biraz aydınlatmak istedik.

Daha önce yayınladığımız üniversitelere başvuru için püf noktalar ve kabaca başvuru takvimi yazısına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken ilk nokta başvuracağınız üniversitenin ilk 500 listesinde olup olmadığıdır. Listeler için TIKLAYINIZ.

Sonrasında ise önemli olan başvuracağınız üniversitenin şartları ve başvuru için istenilen belgelerdir. Bunlar her üniversiteye göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak şu şekilde sayılabilir;

Başvuru şartları;

– 4 yıllık üniversite mezunu olma

– TOEFL’dan 80 ya da IELTS’ten 6,5/7 puana sahip olma

– GRE’den Verbal + Quantative 300 puan ve Analytical Writing’ten 3,5/4 puana sahip olma

– Okul masraflarınızı ve geçiminizi sağlayacak bir finansal kaynağa sahip olma

Başvuru için istenen evraklar;

– Kapalı ve mühürlü zarfta İngilizce transkript

– TOEFL/IELTS ve GRE sonuçları (TOEFL ve GRE, ETS tarafından, IELTS de sınava girdiğiniz kurum (British Council, IDP vs.) tarafından gönderilmeli)

– Resume/CV

– Statement of Purpose

– Referans mektupları

– Başvuru ücreti

Bu evrakları hazırladıktan sonra şartlarını sağladığınız üniversite için başvuruya hazırsınız demektir.

Öncelikle yapmanız gereken başvurmayı düşündüğünüz üniversitenin “Admission” sayfasına girerek “Graduate Admission” sekmesine tıklamak, şartları ve istenen evrakları gözden geçirmektir.

uga

Graduate Admission sayfasına girdikten sonra karşınıza gelen sayfada Future Students ya da Prospective Students sekmesine tıklayarak şartlara ulaşabilirsiniz.

davis

Burada en önemli kısımlardan biri de “Deadline”lar yani son başvuru tarihleridir. Başvurunuzun değerlendirmeye alınabilmesi için son başvuru tarihinden önce en azından online başvuruyu sisteme yüklemiş olmanız gerekmektedir.

Bütün araştırmaları yaptınız, şartları sağlıyorsunuz, evraklarınız hazır, son başvuru tarihi de henüz geçmemiş, bu durumda başvurunuzu yapmak için yine aynı sayfada yer alan “Apply Online” sekmesine tıklıyorsunuz.

uga2

Tıkladığınızda başvurduğunuz okulun başvuru arayüzü çıkıyor. İlk defa başvuru yapıyor olduğunuz için bu arayüzde yeni üyelik açıyorsunuz.

ucla

Her okulun başvuru arayüzü farklı olabilir ama mantık hepsinde aynıdır. Üyelik oluşturduktan sonra istenen bilgileri dolduruyorsunuz. Bu bilgiler genel olarak;

– Ad, Soyad

– Doğum tarihi

– Adres

– Telefon

– Vatandaşlık

– Vize türüdür. Burada unutmamanız gereken vize türünün “J-1” olması gerektiğidir.

Daha sonra transkriptinizin ve sınav sonuçlarınızın pdf dosyalarını sisteme yüklüyorsunuz. Bazı okullarda pdf dosyası yerine kutucuklara elle giriş yapmanız istenebilir, bu durumda okulunuzun adını ve ortalamanızı yazıyorsunuz. Aynı şekilde CV’nizi de pdf olarak sisteme yüklüyorsunuz.

Gelelim Statement of Purpose’a. SoP yani niyet mektubu başvurunuzun en önemli parçası. Statement of Purpose’unuzda neden o okulu istediğinizi, o bölümün size okumak istediğiniz alanda ne kazandıracağını çok iyi açıklamanız ve sizin o bölüm için ne kadar istekli ve uygun olduğunuzu en iyi şekilde göstermeniz gerekiyor. Bunun için de başvuru yapmadan önce bölümü ve hocaları araştırmanız, yaptıkları çalışmalardan haberdar olmanız ve nasıl bir çalışmaya dahil olmak istediğinizi seçmeniz çok önemli. Ayrıca geçmişteki deneyimlerinizden bahsederek bu deneyimleri okuldaki çalışmalarla nasıl birleştirebileceğinizi göstermeniz de size artı puan kazandıracaktır.

SoP’unuzu sisteme pdf olarak yükleyebilir ya da size verilen kutucukların içine yazabilirsiniz. Bu durum da üniversiteden üniversiteye değişmektedir.

Amerika’daki üniversiteler referans mektuplarını online olarak istemektedir bu nedenle referanslarınızın bilgilerini ve mail adreslerini belirtmeniz yeterli olacaktır. Ancak referanslarınıza gelen maili doldurup göndermeleri gerektiğini hatırlatmayı unutmayın.

Son olarak başvuru ücretini ödüyorsunuz ve arayüzdeki “Submit” butonu aktif oluyor. Unutmayın; submit butonuna basıp başvurunuzu onayladıktan sonra verdiğiniz bilgiler üzerinde değişiklik yapamazsınız.

Birçok okul sınav sonuçlarınızı deadline geçtikten sonra yollamanıza müsaade ediyor ancak bunun süresi ile ilgili olarak okulla görüşmeniz gerekiyor. Ve sonuçları sonradan gönderebilmek için online başvurunuzu mutlaka son başvuru tarihinden önce yollamış olmanız gerekiyor.

Hepinize başvurularınızda kolaylıklar.

Share this content:

24 Yorum

sarp Yayın tarihi10:10 - 12 Şubat 2015

Selamlar,
Amerika’da elektronik alanında ylsy ile master yapmaya hak kazandım,
2.68 ile ilk 500 deki üniversitelerden kabul almam mumkun mudur acaba,genelde 2.75 ortalama istiyorlar, genel mahiyetli bi soru olarak soruyorum. kabul alınamıyor mu yoksa alına bilir mi?
Ona göre yabancı dil kursuna katılacağım. kısa bir şekilde de olsa cevaplayabilirseniz müteşekkir olurum.
iyi günler.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi02:23 - 21 Şubat 2015

  Hocam başvuru için ortalama önemli ama her şey değil. İyi bir İngilizce puanınız, GRE puanınız, referanslarınız ve niyet mektubunuz olursa ortalamanın düşüklüğünü tolere edebilirsiniz. Ama kesin olarak kabul alırsınız, hiçbir sorun olmaz diyemem tabii ki.

Erkan Yayın tarihi20:45 - 28 Eylül 2015

Merhabalar,

Benim not ortalamam 3.75 ve amerikada harvard, mit, ivy ligindeki üniversitelerden birinde okumayı istiyorum. Kabul alma olasılığım var mı yoksa o başvurulara ödeyeceğim para cebimde mi kalsın 🙂 ? Daha önce kabul almış ylsy bursiyeri bir arkadaş oldu mu acaba hiç? yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi04:17 - 29 Eylül 2015

  Tabii ki kabul alma olasılığınız var, neden olmasın.

Deniz Yayın tarihi10:47 - 23 Mart 2016

Merhaba,

Ben felsefe bölümüne doktora için başvuracağım, ivy ligindeki üniversitelere de başvurmak istiyorum ancak yüksek lisans ortalamam 4.00 olsa da, lisans ortalamam 2.64. Bunun başvuruda dezavantaj yaratıp yaratmayacağını merak ediyorum.
Teşekkürer.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi23:01 - 25 Mart 2016

  Ivy League icin ortalamaniz biraz dusuk ama yine de sansinizi deneyin. Diger ozellikleriniz (dil puaniniz, GRE skorunuz, SoPunuz, varsa yayinlariniz vs.) yeterince gucluyse ortalamayi gormezden gelebilirler.

sezen Yayın tarihi14:36 - 25 Nisan 2016

Merhabalar,

Master için Missouri University den kabul aldım. Program 1,5 yıllık ve master tezi yok onun yerine son dönem proje çalışması var. Tezsiz olması herhangi bir problem yaratır mı? Evraklarımı henüz ataşeliğe yollamadım . Sorun çıkmaz diye düşünüp diğer kabul aldığım okullar üstünde çok durmadım ancak son dakika bir problem çıkarsa diğer kabul aldığım okullar içinde çok geç kalmış olacağım. Bu konu beni oldukça kaygılandırıyor.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi23:14 - 25 Nisan 2016

  Oncelikle hayirli olsun kabulunuz 🙂 Tezsiz programlarin kabul edilip edilmedigini MEBe sormalisiniz.

Arif Yayın tarihi18:00 - 21 Mayıs 2016

merhaba
abd’de işletme alanında master için(örneğin finans, muhasebe vb.) gmat mi gre mi lazım? 2.65 ortalama ile abd’de kabul almam mümkün mü?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi03:34 - 24 Mayıs 2016

  Okullarin sayfalarini arastirarak sorunuzun cevabini bulabilirsiniz.

   Arif Yayın tarihi09:35 - 24 Mayıs 2016

   Araştırdım ancak emin olamıyorum. Ortalamam Abd için düşük biraz. Sizin bildiğiniz var mı bu civarda not ortalaması ile girebilen?

Ahmet Yayın tarihi19:01 - 20 Eylül 2016

Iyi gunler

Türkiye’de yuksek lisansa basvurmadan once çogu zaman danisman hocalarla iletisim kurmamiz gerekiyor veya isteniyor .Bu durum abd okullari icin gecerlimi dir acaba ?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi06:28 - 21 Eylül 2016

  Evet ABD’de de hocalarla iletisime gecerseniz daha iyi olur.

Fatma Ozen Yayın tarihi20:08 - 12 Ekim 2016

Merhaba,

Hacettepe Ingiliz Edebiyati okuyorum ve ortalamam 3.52 ve bu yil haziranda mezun oluyorum. Texas state universitesinde communication studies yuksek lisans yapmak istiyorum ancak ylsy 2017 ilgili henuz bir sey bulamadim ne zaman basvurular bir fikriniz var mi acaba?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi20:17 - 12 Ekim 2016

  Henuz belli degil.

   emin Yayın tarihi12:58 - 22 Ekim 2016

   Benim merak ettiğim konu şu; diyelim ki ylsy bursiyeriyiz ve amerikada bir okuldan yüksek lisans için kabul aldık. Bütün okul masraflarımız harç vs. Meb tarafından mı karşılanıyor? Yoksa meb sadece destek olarak mı burs veriyor?

    Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi20:15 - 22 Ekim 2016

    Sikca Sorulan Sorular basliginda sorunuzun cevabi mevcut.

yunus Yayın tarihi17:02 - 7 Şubat 2017

merhabalar,animal science alanında yüksek lisans yapmak için texas a&m universitesine başvuru yaptım, ucreti vs ödedim başvuruyu submit yaptım. fakat benden transkript cv vs istemediler, admission sayfasında, transkripti applicant infirmation system (ais) girerek pdf halinde yükleyip kabul alırsam aslını gönderebileceğim yazıyor. fakat ais ye girmek için üniversitenin verdiği universal identity number (uin) i girerek giriş yapabiliyoruz. benim sorum; uin numarasını admission office bize daha sonra mı iletecek? herhangi bir tecrübeniz oldu mu bu konuda? yoksa oraya mail mi atmalıyım? teşekkürler

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi22:12 - 7 Şubat 2017

  Email atip sorun derim ben.

mihriban Yayın tarihi14:39 - 8 Temmuz 2017

selamlar,
eğitimde ölçme değerlendirme alanında burslu öğrenciyim, amerika da bu alanda “educational psychology” alanından kabul aldım ve bölümün dersleri arasında (araştırma metotları, ölçme değerlendirme ile ilgili dersler bulunmakta.). bu noktada, kabul aldığım bu bölümün alanımla ilgili olduğunu kurumuma söylemek durumundayım. Klavuzda kabul edilen üniversitelerin özellikleri arasındaki maddeleri inceledim ancak bu konuda bir madde direk bulamadım? size sorum kabul alınan bölüm ile adına gittiğimiz alanın isim olarak bire bir örtüşmesi gerekiyor mu? kabul alınan universitelerin şartları ile ilgili detaylı bilgi nasıl elde edebilirim? İlginiz için şimdiden teşekkürler,

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi21:07 - 19 Temmuz 2017

  Normalde birebir ortusmesi gerekiyor ancak dilekce yazarak durumu aciklayabilirsiniz.

omer Yayın tarihi11:33 - 18 Ağustos 2017

Merhaba Gözde Hocam,

Universite secerken graduate certificate seçebiliyor muyuz? Master of science, master of engineering ve benzeri olması şart mı? Yüksek lisans sonrası doktora da yapıcam.

Teşekkürler Kolay gelsin.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:55 - 19 Ağustos 2017

  Secemezsiniz.

Erdem Yayın tarihi17:50 - 7 Ocak 2018

Gözde Hanım merhabalar,

Bu sene örnek veriyorum Nisan ayında bursiyer olduğumuz açıklanırsa ve dil kursuna gitmeyeceğim diye seçersem, 1 sene içerisinde üniversitelerden kabul almam/eğitime başlamam bekleniyor sanırım. Ancak yine örnek veriyorum Şubat 2018’de kabul alırsam Eylül 2018’de başlamam gerekecek o döneme yetişemediğim için. Bu durumda bir sıkıntı olur mu,? Çünkü 1 sene süresi doluyor. Amacım burada yüksek lisansı bitirebilmek için yeterli süre yaratmak, dil kursuna çalıştığım için gidebileceğimi düşünmüyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın