2014/2015 YLSY– Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılacak Öğrencilerin Başvuru ve Tercih İşlemleri

2014/2015 YLSY– Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılacak Öğrencilerin Başvuru ve Tercih İşlemleri

mansetresim

Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla 1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilmeye hak kazanan öğrencilerin yurt dışı dil kursu başvuru ve tercihi işlemleri 28 Eylül – 07 Ekim 2016 tarihleri arasında REBUS’tan yapılacaktır.

Başvuru ve tercih işlemlerine katılabilecek öğrenciler;

1)     2014 YLSY öğrencilerinden herhangi bir yurt dışı dil kursuna yerleşmemiş olanlar,

2)     2015 YLSY öğrencilerinden herhangi bir  yurt dışı dil kursuna yerleşmemiş olanlar,

3)    2015 YLSY yurt içi dil kurslarının birinci dört aylık dönemi tamamlamış veya ikinci dört aylık dönemini tamamlayacak olup yeterli dil puanlarını REBUS’a yükleyenler.

İşlem Takvimi: 

 

İşlemler İşlem tarihleri
 

 

Yeterli dil puanını gösterir belgelerin REBUS’a yüklenmesi

(Almanca, Arapça veya İngilizce dil öğrenimi görecek öğrenciler için)

 

 

REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Dil Belgesi İşlemleri

 

 

 

09 Eylül 2016 – Saat 00.00’dan

27 Eylül 2016 – Saat 23.59’a kadar

 

Yurt dışı dil kursu başvurusu

(Tüm dil grupları için)

 

REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Yurt Dışı Dil Başvurusu

 

29 Eylül 2016 – Saat 16.00’dan

02 Ekim 2016 – Saat 23.59’a kadar

 

Yurt dışı dil kursu tercihleri

(ABD, İngiltere veya Almanya’da dil öğrenimi görecek öğrenciler için)

 

REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Yurt   Dışı Dil Kursu Tercihi

 05 Ekim 2016 – Saat 16.00’dan

07 Ekim 2016 – Saat 23.59’a kadar

 

       ÖNEMLİ! Öğrenim görmek istedikleri ülkenin dili ve/veya edebiyatı ile ilgili bir bölümden mezun olup yurt dışında aynı dilde öğrenim görecek öğrenciler, başvuru ve yerleştirme işlemine katılmayacaklardır. Bu durumdaki öğrenciler, herhangi bir kontenjana yerleşmiş hatta öğrenime başlamış olsa bile yerleştirme işlemleri iptal edilecek olup kendileri için yapılmış harcamaların iadesi istenecektir.      

        Yurt dışı dil ve başvuru işlemlerine katılacak öğrencilerinden AlmancaArapça ve İngilizce için yeterli dil puanına (Bkz. 2015 öğrencileri için Tablo 1, 2014 öğrencileri için Tablo 2) sahip olanların, yabancı dil sınavı sonuç belgelerini işlem takviminde belirtilen tarihler arasında REBUS’a yüklemeleri zorunludur. Yeterli yabancı dil puanlarını ibraz etmeyen öğrenciler başvuru ve tercih işlemlerine katılamayacaklardır.

ABD, Almanya veya İngiltere’de dil öğrenimi görecek öğrencilerden yurt dışı dil tercihi (okul seçimi) yapmayan veya dil kursu tercihi yapıp yerleştiği dil kursunda (duyuruda belirtilen tarihlerde) öğrenimine başlamayan öğrenciler yurt dışı dil kursu haklarından vazgeçmiş sayılacaklardır.

        Yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra dil öğrenimi görülecek ülke ve dil kursu değişikliği yapılmayacaktır.

        

Başvuru ve Tercih İşlemlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

 

 1. Yeterli Dil Puanını Gösterir Belgelerin REBUS’a Yüklenmesi

Yeterli yabancı dil puanlarını gösterir sonuç belgeleri pdf formatında REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Dil Belgesi İşlemleri ekranından sisteme yüklenebilecektir.  Yeterli dil puanı alındığını teyit etmeyen belgeler ile dilekçe yükleyen öğrencilerin başvuru ve yerleştirme işlemleri iptal edilecektir.

 1. Yurt Dışı Dil Kursu Başvuru İşlemleri:

2.1.   Yurt dışı dil kursu başvuruları REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Yurt Dışı Dil Başvurusuekranından yapılacaktır.

2.2.   Yurt dışı dil kurslarına katılmak isteyen öğrenciler,  İSTİYORUM seçeneğini işaretleyip ülke ve temsilcilik seçimlerini yaptıktan sonra KAYDET butonu ile kaydedeceklerdir.

2.3.  ABDİngiltere ve Almanya dışında  dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, dil kabullerini kendileri temin edeceklerinden REBUS üzerinden yurt dışı dil başvurularını yapacak ancak okul tercihi yapmayacaklardır.

2.4.   İngilizce, Almanca ve Arapça dilleri dışındaki dillerde yurt dışı dil öğrenimi görecek öğrenciler yurt dışı dil öğrenimi kabullerini kendileri temin edeceklerinden REBUS üzerinden yurt dışı dil öğrenimi başvurularını yapacak; ancak okul tercihi yapmayacaklardır.

 1. Yurt Dışı Dil Kursu Tercihi İşlemleri:

3.1.   ABDİngiltere ve Almanya’da dil öğrenim görecek öğrenciler, yurt dışı dil kursu tercihlerini REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Yurt   Dışı Dil Kursu Tercihi ekranından yapacaklardır.

3.2.   Başvuruda seçilen ülkede açılan dil kursları tercih edilecektir. Bu tercih yalnızca ABDİngiltere ve Almanya’da dil öğrenim görecek öğrenciler tarafından yapılacaktır. Yurt dışı dil kursu başvurusu aşamasında bu ülkeler dışında dil öğrenimi için başvuran öğrenciler, tercih yapamayacaklardır.

Dil kursu tercihlerinde dikkat edilecek hususlar:

 • Her kurs için sınırlı sayıda kontenjan tanımlanacaktır.
 • Dil kursu seçildikten sonra KAYDET butonuna tıklanarak tercih kaydedilecektir (Ekranda tercih edilen dil kursuna ilişkin uyarı görülecektir).
 • Yerleştirme işlemleri öğrencilerin tercihi ve tercih zamanı önceliğine göre yapılacaktır.
 • Dil kursu için belirlenen kontenjan sayısı kadar öğrenci tercih yaptığında ilgili dil kursu diğer öğrencilerin tercihine kapanacaktır; ancak -tercih süresi içerisinde- tercihini değiştiren öğrenci olması durumunda dil kursu tekrar diğer öğrencilerin tercihine açılacaktır.
 • Tercih işlemi için tanınan süre içerisinde -tercih edilmek istenen dil kursunda boş kontenjan bulunması şartıyla- sistemde dil kursu değişikliği yapılabilecektir.
 • Yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra dil öğrenimi görülecek ülke ve dil kursu değişikliği yapılmayacaktır.
 • Almanca, Arapça ya da İngilizce yurt dışı dil kurslarına katılacak öğrenciler en fazla 6 aya kadar (pre-sessional, zorunlu hazırlık kursları vb. programlar dâhil) yabancı dil öğrenimi görebileceklerdir. Bu öğrencilere herhangi bir ilave süre verilmeyecektir.
 • İngilizce dil öğrenimi kursları ABD ve İngiltere’de, Almanca dil kursları ise Almanya’da düzenlenecektir.
 • Yurt  dışı dil eğitimini ABD, İngiltere veya Almanya’da görecek öğrencilerin dil eğitimine ilişkin kabulleri yurt dışı temsilciliklerimiz tarafından temin edilecektir.

 

İlgililere duyurulur.

 

 Tablo – 1: 2015 YLSY Yeterli Dil Puanları

 

 

Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılabilmek İçin Gerekli Olan Puanlar

Sınav Adı  Seviye/Puan
Arapça YDS / ÜDS / KPDS 50*
TOEFL – IBT                   79
TOEFL – PBT 548
TOEFL – CBT 211
CAE B
CPE C
FCE C
PEARSON PTE Akademik 71
IELTS 6.0
TELC Deutsch GmbH ve Diğer Almanca Sınavlar B2

* Sadece Arapça dil öğrenimi gören ve yurt dışındaki öğrenimlerini Arapça olarak sürdürecek öğrenciler için geçerli kabul edilecektir.

 

Tablo – 2: 2014 YLSY Yeterli Dil Puanları

 

Sınav Adı Seviye/Puan
Arapça YDS / ÜDS / KPDS 50*
İngilizce YDS / ÜDS / KPDS 60
Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri B1
TOEFL – IBT 65
TOEFL – CBT 183
TOEFL – PBT 513
CAE C
CPE C
FCE C
PEARSON PTE 55
TELC Deutsch GmbH ve Diğer Almanca Sınavlar B1
IELTS 5.0

* Sadece Arapça dil öğrenimi gören ve yurt dışındaki öğrenimlerini Arapça olarak sürdürecek öğrenciler için geçerli kabul edilecektir.

Share this content:

15 Yorum

furkan Yayın tarihi17:39 - 1 Eylül 2016

Yurt dışına çıkış tarihleri ve okul başlangıç tarihlerini yazmamışlar. Halbuki en önemli noktalardan bir tanesi. Sizce çıkış tarihi ne zamana denk gelir?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi20:15 - 1 Eylül 2016

  Okullarin baslangic tarihleri websitelerinde yazili. Tercih edilecek okullar belli oldugunda o da belli olur ya da siz eskiden acilan okullarin websitelerine bakip fikir edinebilirsiniz.

furkan Yayın tarihi21:21 - 1 Eylül 2016

Eskiden açılan okullara baktım yaz dönemi güz dönemi diye ayırmışlar ve tarihler ağustos, temmuz, haziran tarihleri bulmamda bana yardımcı olur musunuz?

Abuzer Yayın tarihi12:01 - 2 Eylül 2016

Gıda mühendisliği lisans egitiminden yeni mezun oldum ylys lisans üstü eğitime başvurmak istiyorum ales sınavından 72 aldim bu sınav 2015 bahar dönemine ait bir puan ve diploma notum 2.48 100 luk puan sisteminde ise 75 diploma notum var dil seviyem düşük düzeyde ve herhangi bir puanim yok başvuru islemini hangi kurumdan gerçekleştirmem gerekir ve şartlarım başvuru için uygunmudur? Yardımcı olursanız sevinirim

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi19:46 - 2 Eylül 2016

  Konuyla tamamen alakasiz bir sekilde sorunuzu yapistirmak yerine siteyi biraz incelerseniz Sikca Sorulan Sorular basliginda sorunuzun cevabinin oldugunu gorursunuz.

Çiğdem Yayın tarihi10:39 - 28 Eylül 2016

Merhaba dil kursu için rebus öğrenci modülüne nasıl ulaşabilirim. Şu anda Meb sayfasında yok acaba belirtilen tarihlerde mi aktif oluyor ?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi17:37 - 28 Eylül 2016

  Siz bursiyer misiniz? Bursiyer degilseniz ulasamazsiniz.

Esra Yayın tarihi21:01 - 30 Eylül 2016

Sadece güz döneminde mi alim oluyor yoksa bahar döneminde alım oluyor mu?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:26 - 1 Ekim 2016

  Su ana kadar, 2011 haric, hep sadece guz doneminde alim yapilmis.

Ahmet Yayın tarihi13:35 - 15 Ekim 2016

Iyi gunler , uga athens ,en yakin kurs baslangici ocak 9 olarak yazilmis, bu tarihe gore mi.gonderiyorlar ? Tesekkurler

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi05:32 - 16 Ekim 2016

  Muhtemelen.

   ahmet Yayın tarihi12:20 - 18 Ekim 2016

   y. dışı dil kursu okul tercihi yapanlar için bir duyuru yapılmıyor , herhangi bir şey yapmayı tavsiye edermiydin hocam ? pasaport vs.

    Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi16:16 - 20 Ekim 2016

    Pasaportunuz yoksa islemlere baslamanizi tavsiye ederim tabii ki.

Canan Yayın tarihi11:39 - 27 Ekim 2016

Selamlar,
Gözde Hocam dil kursu için mailler gelmeye başladı. Belgeleri bugün mail attık diyelim, başlangıç tarihi olarak 12 Aralık desek vize, bilet işlemleri, bütçe randevusu yetişir mi?
Teşekkürler

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi19:40 - 28 Ekim 2016

  Bilmiyorum maalesef.

Bir Cevap Yazın