2015 YLSY – Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılacak Öğrencilerin Başvuru ve Tercih İşlemleri

2015 YLSY – Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılacak Öğrencilerin Başvuru ve Tercih İşlemleri

mansetresim

Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla 1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilmeye hak kazanan öğrencilerin yurt dışı dil kursu başvuru ve tercihi işlemleri 29 Aralık 2015 – 17 Ocak 2016 tarihleri arasında REBUS’tan yapılacaktır.

2015 YLSY kapsamında bursiyerliğe hak kazanıp yurt içi dil başvurusu işlemlerine katılmamış ya da yurt içi dil “İSTEMİYORUM” seçeneğini işaretlemiş öğrencilerden aşağıdaki tabloda belirtilen yeterli dil puanına sahip olanlar (sonuç belgelerini REBUS’a yükleyenler), başvuru ve tercih işlemlerine katılabileceklerdir.

ABD, Almanya ya da İngiltere’de dil öğrenim görecek öğrencilerden yurt dışı dil başvurusunu yapıp yurt dışı dil tercihi (okul seçimi) yapmayan ya da dil kursu tercihi yapıp yerleştiği dil kursunda (duyuruda belirtilen tarihlerde) öğrenimine başlamayan öğrenciler yurt dışı dil kursu haklarından vazgeçmiş sayılacaklardır. Yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra dil kursu değişikliği yapılmayacaktır.

Başvuru ve tercih işlemlerine katılmayan öğrenciler, 2015 YLSY kapsamında yurt içi dil kurslarına devam eden öğrenciler için daha sonra açılacak yurt dışı dil başvuru ve tercihi işlemlerine katılabileceklerdir.

2015 YLSY öğrencileri için düzenlenecek olan yurt içi ve yurt dışı dil kurslarına katılmayacak olan öğrencilerin, en geç 2017 Sonbahar Dönemine kadar yurt dışında yüksek lisans ya da doktora öğrenimlerine başlamaları gerekmektedir.

 

Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılabilmek İçin Gerekli Olan Puanlar

Sınav Adı

 Seviye/Puan

Arapça YDS / ÜDS / KPDS

50*

TOEFL – IBT

79

TOEFL – PBT

548

TOEFL – CBT

211

CAE

B

CPE

C

FCE

C

PEARSON PTE Akademik

71

IELTS

6.0

TELC Deutsch GmbH ve Diğer Almanca Sınavlar

B2

     * Sadece Arapça dil öğrenimi gören ve yurt dışındaki öğrenimlerini Arapça olarak sürdürecek öğrenciler için geçerli kabul edilecektir.

Yurt dışında dil öğrenimi görmek isteyen tüm öğrenciler yurt dışı dil başvurusu işlemine katılacaklardır.

ABD, Almanya veya İngiltere’de dil öğrenimi görecek öğrenciler yurt dışı dil başvurusu ve yurt dışı dil kursu tercihi (okul tercihi) işlemlerine katılacaklardır.

İşlem Takvimi: 

 

İŞLEMLER

İŞLEM TARİHLERİ

Yeterli dil puanını gösterir belgelerin REBUS’a yüklenmesi

(REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Dil Belgesi İşlemleri)

 29 Aralık 2015 – Saat 00.00’dan

10 Ocak 2016 – Saat 23.59’a kadar

Yurt dışı dil kursu başvurusu

11 Ocak 2016 – Saat 00.00’dan

13 Ocak 2016 – Saat 23.59’a kadar

Yurt dışı dil kursu tercihleri

(ABD, İngiltere veya Almanya’da dil öğrenimi görecek öğrenciler)

 

15 Ocak 2016 – Saat 22.00’dan

17 Ocak 2016 – Saat 23.59’a kadar

ABD Dil Kursları için Tıklayınız

Almanya Dil Kursları için Tıklayınız

İngiltere Dil Kursları için Tıklayınız

Başvuru Ve Tercih İşlemlerinde Dikkat Edilecek Hususlar!

1. Yeterli Dil Puanını Gösterir Belgelerin REBUS’a Yüklenmesi

Başvuru ve tercih işlemlerine aşağıdaki tabloda belirtilen yeterli yabancı dil puanlarını aldığını gösterir sonuç belgelerini pdf formatında REBUS’a yükleyen öğrenciler katılabileceklerdir. Yabancı dil sonuç belgeleri REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Dil Belgesi İşlemleri ekranından sisteme yüklenebilecektir. Belgenin üzerinde bir geçerlik tarihi belirtilmediyse 25 Aralık 2012 ve sonrası tarihli yabancı dil belgeleri geçerli kabul edilecektir.

 

 

Sınav Adı

 

Seviye/Puan

Arapça YDS / ÜDS / KPDS 50*
TOEFL – IBT 79
TOEFL – PBT 548
TOEFL – CBT 211
CAE B
CPE C
FCE C
PEARSON PTE Akademik 71
IELTS 6.0
TELC Deutsch GmbH ve Diğer Almanca Sınavlar B2

 * Sadece Arapça dil öğrenimi gören ve yurt dışındaki öğrenimlerini Arapça olarak sürdürecek öğrenciler için geçerli kabul edilecektir.

2. Yurt Dışı Dil Kursu Başvurusu İşlemleri:

2.1.   Yurt dışı dil kursu başvuruları REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Yurt Dışı Dil Başvurusu ekranından yapılacaktır.

2.2.    Yurt dışı dil kurslarına katılmak isteyen öğrenciler,  İSTİYORUM seçeneğini işaretleyip ülke ve temsilcilik seçimlerini yaptıktan sonra KAYDET butonu ile kaydedeceklerdir.

2.3. Yurt dışı dil kurslarına katılmak istemeyen öğrenciler,  İSTEMİYORUM seçeneğini işaretleyip seçimlerini KAYDET butonu ile kaydedeceklerdir. (Bu öğrenciler,  2015 YLSY kapsamında yurt içi dil kurslarına devam eden öğrenciler için açılacak olan yurt dışı dil başvuru ve tercihi işlemlerine katılabileceklerdir.)

2.4. ABDİngiltere ve Almanya dışında İngilizce, Almanca veya Arapça dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, dil kabullerini kendileri temin edeceklerinden REBUS üzerinden yurt dışı dil başvurularını yapacak ancak okul tercihi yapmayacaklardır. Bu öğrenciler yurt dışında en fazla 6 aya kadar (pre-sessional, zorunlu hazırlık kursları vb. programlar dâhil) yabancı dil öğrenimi görebileceklerdir. Bu öğrencilere herhangi bir ilave süre verilmeyecektir.

2.5. İngilizce, Almanca ve Arapça dışındaki dillerde öğrenim görecek öğrenciler dil kabullerini kendileri temin edeceklerinden REBUS üzerinden yurt dışı dil başvurularını yapacak ancak okul tercihi yapmayacaklardır.

3. Yurt Dışı Dil Kursu Tercihi İşlemleri:

3.1.   Yurt dışı dil kursu tercihleri REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Yurt   Dışı Dil Kursu Tercihi ekranından yapılacaktır.

3.2.  Başvuruda seçilen ülkede açılan dil kursları tercih edilecektir. Bu tercih yalnızca ABDİngiltere ve Almanya’da dil öğrenim görecek öğrenciler tarafından yapılacaktır. Yurt dışı dil kursu başvurusu aşamasında bu ülkeler dışında dil öğrenimi için başvuran öğrenciler, tercih yapamayacaklardır.

3.3. Dil kursu tercihlerinde dikkat edilecek hususlar:

3.3.1. Dil kursu seçildikten sonra KAYDET butonuna tıklanarak tercih kaydedilecektir (Ekranda tercih edilen dil kursuna ilişkin uyarı görülecektir).

3.3.2.  Yerleştirme işlemleri öğrencilerin tercihi ve tercih zamanı önceliğine göre yapılacaktır.

3.3.3.  Dil kursu için belirlenen kontenjan sayısı kadar öğrenci tercih yaptığında ilgili dil kursu diğer öğrencilerin tercihine kapanacaktır; ancak -tercih süresi içerisinde- tercihini değiştiren öğrenci olması durumunda dil kursu tekrar diğer öğrencilerin tercihine açılacaktır.

3.3.4. Tercih işlemi için tanınan süre içerisinde -tercih edilmek istenen dil kursunda boş kontenjan bulunması şartıyla- sistemde dil kursu değişikliği yapılabilecektir.

3.3.5. Yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra dil kursu değişikliği yapılmayacaktır.

3.3.6. Almanca, Arapça ya da İngilizce yurt dışı dil kurslarına katılacak öğrenciler en fazla 6 aya kadar (pre-sessional, zorunlu hazırlık kursları vb. programlar dâhil) yabancı dil öğrenimi görebileceklerdir. Bu öğrencilere herhangi bir ilave süre verilmeyecektir.

3.3.7. İngilizce dil kursları ABD ve İngiltere’de, Almanca dil kursları ise Almanya’da düzenlenecektir.

3.3.8. Yurt  dışı dil eğitimini ABDİngiltere ya da Almanya’da görecek öğrencilerin dil eğitimine ilişkin kabulleri yurt dışı temsilciliklerimiz tarafından temin edilecektir.

 

İlgililere duyurulur.

Share this content:

4 Yorum

Serhat Yayın tarihi23:05 - 11 Ocak 2016

Merhaba 2015 Ylsy Bursiyeriyim ve yurt dışı dil kursu başvurusunda bulundum.İngilteredeki aşağıdaki dil kurslarının hepsi özel mi ? Üniversitelerin açtığı dil kursları var mı bunların içinde ? Hangi dil kursunun daha iyi olup olmadığı hakkında nasıl bilgi alabiliriz ?
EC BRISTOL
EC LONDON
EMBASSY OXFORD
EMBASSY CAMBRIDGE
EMBASSY CENTRAL LONDON
INTERNATIONAL HOUSE LONDON
KAPLAN BOURNEMOUTH
KAPLAN CAMBRIDGE
KAPLAN EDINBURGH
KAPLAN LIVERPOOL
KAPLAN OXFORD
KAPLAN MANCHESTER
ST GEORGE INTERNATIONAL
ST GILES HIGHGATE
STAFFORD HOUSE LONDON
STAFFORD HOUSE CANTERBURY
STAFFORD HOUSE CAMBRIDGE
EUROCENTRES LONDON
EUROCENTRES BOURNEMOUTH

    Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:04 - 12 Ocak 2016

    Evet, hepsi özel.

çiğdem Yayın tarihi20:18 - 16 Ocak 2016

yurt dışı dil eğitimim bittikten sonra ne kadar süre içinde kabul almam gerekir. klavuzda bu süre yazmıyor.

    Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi01:40 - 17 Ocak 2016

    1 sene içinde kabul almanız gerek.

Bir Cevap Yazın