2014/2015 YLSY– Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılacak Öğrencilerin Başvuru ve Tercih İşlemleri

2014/2015 YLSY– Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılacak Öğrencilerin Başvuru ve Tercih İşlemleri

mansetresim

Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla 1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilmeye hak kazanan öğrencilerin yurt dışı dil kursu başvuru ve tercihi işlemleri 25 Nisan – 08 Mayıs 2016 tarihleri arasında REBUS’tan yapılacaktır.

Başvuru ve tercih işlemlerine katılabilecek öğrenciler;

1)     2014 YLSY öğrencilerinden herhangi bir yurt dışı dil kursuna yerleşmemiş olanlar,

2)     2015 YLSY öğrencilerinden herhangi bir  yurt dışı dil kursuna yerleşmemiş olanlar,

3)    2015 YLSY yurt içi dil kurslarının ilk dört aylık dönemine tamamlayacak olup yeterli dil puanlarını REBUS’a yükleyenler.

İşlem Takvimi: 

İşlemler İşlem tarihleri
 

Yurt içi dil kurslarından ayrılma dilekçelerinin kurs merkezi koordinatörlüklerine verilmesi **

(2015 YLSY – Kurslara devam eden öğrenciler için)

 

**Yurt dışı dil başvurusu yapmak üzere yurt içi dil kurslarından ayrılma dilekçesi veren öğrencilerden, yeterli dil puanlarını REBUS’a yüklemeyenlerin ayrılma dilekçeleri işleme konulmayacaktır.

 

22 Nisan 2016 tarihine kadar
 

 

Yeterli dil puanını gösterir belgelerin REBUS’a yüklenmesi

 

 

REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Dil Belgesi İşlemleri

 

 

 

25 Nisan 2016 – Saat 00.00’dan

01 Mayıs 2016 – Saat 23.59’a kadar

 

Yurt dışı dil kursu başvurusu

(Tüm dil grupları için)

 

REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Yurt Dışı Dil Başvurusu

 

02 Mayıs 2016 – Saat 16.00’dan

03 Mayıs 2016 – Saat 23.59’a kadar

 

Yurt dışı dil kursu tercihleri

(ABD, İngiltere veya Almanya’da dil öğrenimi görecek öğrenciler için)

 

REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Yurt   Dışı Dil Kursu Tercihi

 06 Mayıs 2016 – Saat 16.00’dan

08 Mayıs 2016 – Saat 23.59’a kadar

        ÖNEMLİ! Öğrenim görmek istedikleri ülkenin dili ve/veya edebiyatı ile ilgili bir bölümden mezun olup yurt dışında aynı dilde öğrenim görecek öğrenciler, başvuru ve yerleştirme işlemine katılmayacaklardır. Bu durumdaki öğrenciler, herhangi bir kontenjana yerleşmiş hatta öğrenime başlamış olsa bile yerleştirme işlemleri iptal edilecek olup kendileri için yapılmış harcamaların iadesi istenecektir.      

        Yurt dışı dil ve başvuru işlemlerine katılacak öğrencilerinden AlmancaArapça ve İngilizce için yeterli dil puanına (Bkz. 2015 öğrencileri için Tablo 1, 2014 öğrencileri için Tablo 2) sahip olanların, yabancı dil sınavı sonuç belgelerini işlem takviminde belirtilen tarihler arasında REBUS’a yüklemeleri zorunludur. Yeterli yabancı dil puanlarını ibraz etmeyen öğrenciler başvuru ve tercih işlemlerine katılamayacaklardır.

ABD, Almanya veya İngiltere’de dil öğrenimi görecek öğrencilerden yurt dışı dil tercihi (okul seçimi) yapmayan veya dil kursu tercihi yapıp yerleştiği dil kursunda (duyuruda belirtilen tarihlerde) öğrenimine başlamayan öğrenciler yurt dışı dil kursu haklarından vazgeçmiş sayılacaklardır.

        Yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra dil öğrenimi görülecek ülke ve dil kursu değişikliği yapılmayacaktır.

        

Başvuru ve Tercih İşlemlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

 

 1. Yeterli Dil Puanını Gösterir Belgelerin REBUS’a Yüklenmesi

Yeterli yabancı dil puanlarını gösterir sonuç belgeleri pdf formatında REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Dil Belgesi İşlemleri ekranından sisteme yüklenebilecektir.  Yeterli dil puanı alındığını teyit etmeyen belgeler ile dilekçe yükleyen öğrencilerin başvuru ve yerleştirme işlemleri iptal edilecektir.

 1. Yurt Dışı Dil Kursu Başvuru İşlemleri:

2.1.   Yurt dışı dil kursu başvuruları REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Yurt Dışı Dil Başvurusu ekranından yapılacaktır.

2.2.   Yurt dışı dil kurslarına katılmak isteyen öğrenciler,  İSTİYORUM seçeneğini işaretleyip ülke ve temsilcilik seçimlerini yaptıktan sonra KAYDET butonu ile kaydedeceklerdir.

2.3.  ABDİngiltere ve Almanya dışında  dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, dil kabullerini kendileri temin edeceklerinden REBUS üzerinden yurt dışı dil başvurularını yapacak ancak okul tercihi yapmayacaklardır.

2.4.   İngilizce, Almanca ve Arapça dilleri dışındaki dillerde yurt dışı dil öğrenimi görecek öğrenciler yurt dışı dil öğrenimi kabullerini kendileri temin edeceklerinden REBUS üzerinden yurt dışı dil öğrenimi başvurularını yapacak; ancak okul tercihi yapmayacaklardır.

 1. Yurt Dışı Dil Kursu Tercihi İşlemleri:

3.1.   ABDİngiltere ve Almanya’da dil öğrenim görecek öğrenciler, yurt dışı dil kursu tercihlerini REBUS –> Öğrenci Modülü –> Bilgi Girişi –> Yurt   Dışı Dil Kursu Tercihi ekranından yapacaklardır.

3.2.   Başvuruda seçilen ülkede açılan dil kursları tercih edilecektir. Bu tercih yalnızca ABDİngiltere ve Almanya’da dil öğrenim görecek öğrenciler tarafından yapılacaktır. Yurt dışı dil kursu başvurusu aşamasında bu ülkeler dışında dil öğrenimi için başvuran öğrenciler, tercih yapamayacaklardır.

Dil kursu tercihlerinde dikkat edilecek hususlar:

 • Her kurs için sınırlı sayıda kontenjan tanımlanacaktır.
 • Dil kursu seçildikten sonra KAYDET butonuna tıklanarak tercih kaydedilecektir (Ekranda tercih edilen dil kursuna ilişkin uyarı görülecektir).
 • Yerleştirme işlemleri öğrencilerin tercihi ve tercih zamanı önceliğine göre yapılacaktır.
 • Dil kursu için belirlenen kontenjan sayısı kadar öğrenci tercih yaptığında ilgili dil kursu diğer öğrencilerin tercihine kapanacaktır; ancak -tercih süresi içerisinde- tercihini değiştiren öğrenci olması durumunda dil kursu tekrar diğer öğrencilerin tercihine açılacaktır.
 • Tercih işlemi için tanınan süre içerisinde -tercih edilmek istenen dil kursunda boş kontenjan bulunması şartıyla- sistemde dil kursu değişikliği yapılabilecektir.
 • Yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra dil öğrenimi görülecek ülke ve dil kursu değişikliği yapılmayacaktır.
 • Almanca, Arapça ya da İngilizce yurt dışı dil kurslarına katılacak öğrenciler en fazla 6 aya kadar (pre-sessional, zorunlu hazırlık kursları vb. programlar dâhil) yabancı dil öğrenimi görebileceklerdir. Bu öğrencilere herhangi bir ilave süre verilmeyecektir.
 • İngilizce dil öğrenimi kursları ABD ve İngiltere’de, Almanca dil kursları ise Almanya’da düzenlenecektir.
 • Yurt  dışı dil eğitimini ABD, İngiltere veya Almanya’da görecek öğrencilerin dil eğitimine ilişkin kabulleri yurt dışı temsilciliklerimiz tarafından temin edilecektir.

 

İlgililere duyurulur.

 

 Tablo – 1: 2015 YLSY Yeterli Dil Puanları

 

Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılabilmek İçin Gerekli Olan Puanlar

Sınav Adı  Seviye/Puan
Arapça YDS / ÜDS / KPDS 50*
TOEFL – IBT                   79
TOEFL – PBT 548
TOEFL – CBT 211
CAE B
CPE C
FCE C
PEARSON PTE Akademik 71
IELTS 6.0
TELC Deutsch GmbH ve Diğer Almanca Sınavlar B2

* Sadece Arapça dil öğrenimi gören ve yurt dışındaki öğrenimlerini Arapça olarak sürdürecek öğrenciler için geçerli kabul edilecektir.

Tablo – 2: 2014 YLSY Yeterli Dil Puanları

Sınav Adı Seviye/Puan
Arapça YDS / ÜDS / KPDS 50*
İngilizce YDS / ÜDS / KPDS 60
Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri B1
TOEFL – IBT 65
TOEFL – CBT 183
TOEFL – PBT 513
CAE C
CPE C
FCE C
PEARSON PTE 55
TELC Deutsch GmbH ve Diğer Almanca Sınavlar B1
IELTS 5.0

* Sadece Arapça dil öğrenimi gören ve yurt dışındaki öğrenimlerini Arapça olarak sürdürecek öğrenciler için geçerli kabul edilecektir.

Share this content:

5 Yorum

Mine Yayın tarihi01:53 - 25 Temmuz 2016

Yurtdışında dil eğitimi almaya hak kazanırsak, gidip döndükten sonra mı üniversitelere başvuruyoruz yoksa önce mi? Önceyse 1 yıl süreyle biz dil kursundayken şartlı kabulümüz devam ediyor mu acaba?

Bir de, bu konudan bağımsız olarak, YLSY’ye başvurmadan önce bir okuldan kabul alsak oluyor mu?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:45 - 26 Temmuz 2016

  Sorunuzun cevabı Sıkça Sorulan Sorular bölümünde mevcut.

   Mine Yayın tarihi22:51 - 29 Temmuz 2016

   Üniversiteden alacağımız kabulun burstan önce veya sonra olmasıyla ilgili bir bilgi bulamadım. Aralıkta kabul aldığım okul için temmuzda bursa başvurup eylülde eğitime başlayabilir miyim diye merak ediyorum?

    Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:26 - 2 Ağustos 2016

    Universiteden alacaginiz kabul burstan once olabilir tabii ki. Eylule kadar tum islemler bitmis olup resmi bursuyer olursaniz kabul islemlerinizi yaptirip bursiyer olarak yurt disina gidebilirsiniz.

sait Yayın tarihi22:45 - 11 Kasım 2018

2014 bursiyeri olarak doktora yapmadan görev talep edebilirmiyim. bunu yapan arkadaşlarım oldu. bilgi verirseniz sevinirim

Bir Cevap Yazın