2014 YLSY Kılavuzu ve Tercih Bilgileri

2014 YLSY Kılavuzu ve Tercih Bilgileri

2014-YLSY KILAVUZU

Tercih işlemleri TABLO 2’deki bilgiler ışığında İKİ AŞAMALI olarak gerçekleştirilecektir:

A) BİRİNCİ AŞAMA (Seçme / ALES puanı üstünlüğüne göre sözlü sınava çağrılmaya hak kazanma):

1) BAŞVURABİLECEK LİSANS MEZUNİYET ALANLARI sütununda mezun olduğunuz lisans bölümünün adı varsa ALES puanınızı kullanarak LİSANSÜSTÜ ÖĞRENİM GRUPLARI sütunundan en fazla 30 (otuz) tercih yapabileceksiniz.

2) ALES puan üstünlüğüne göre 3 (üç) katı aday arasına girdiğiniz LİSANSÜSTÜ ÖĞRENİM GRUBU için sözlü sınava çağrılmaya hak kazanacaksınız.

B) İKİNCİ AŞAMA (Yerleştirme / sözlü sınavına girilen lisansüstü öğrenim grubu için açılan kurum kontenjanlarına YLSY puan üstünlüğüne göre yerleşmeye hak kazanma):

1) ALES puanının %40’ı, sözlü sınav puanının %40’ı ve lisans mezuniyet notunun %20’sinin hesaplanmasıyla belirlenen YLSY puanı 70 ve üzeri olan adaylar kurum tercihi yapmaya hak kazanacaklardır.

2) YLSY puanı 70 ve üzeri olan adaylar, sözlü sınavına girdikleri lisansüstü öğrenim grubu için açılan kurum kontenjanları arasından en fazla 30 (otuz) tercih yapabileceklerdir.

3) Adaylar YLSY puanı üstünlüğüne göre kurum kontenjanlarına yerleştirilecektir.

ÖRNEK UYGULAMA:

1) Adayımız Orman Mühendisliği lisans mezunu olsun,

2) Birinci aşamada aday, ALES puanı üstünlüğüne göre ORMAN MÜHENDİSLİĞİ lisansüstü öğrenim grubu için sözlü sınava çağrılmaya hak kazanmış olsun.

3) Sözlü sınav sonrası YLSY puanı (ALES puanı %40 + sözlü sınav puanı %40 + lisans mezuniyet notu %20) 78 olsun.

4) İkinci aşamada aday, ORMAN MÜHENDİSLİĞİ lisansüstü öğrenim grubu için açılan 21 kurum kontenjanını tercih etmeye hak kazanacaktır.

5) YLSY puanı üstünlüğüne göre yapılacak tercihlere göre seçme ve yerleştirme süreci tamamlanacaktır.

Share this content:

Bir Cevap Yazın