2014-2. dönem yabancı dil kursu için bölgemize gönderilecek burslu öğrenciler hakkında-III

2014-2. dönem yabancı dil kursu için bölgemize gönderilecek burslu öğrenciler hakkında-III

Yabancı dil kursu için bölgemize gönderilecek öğrencilerin dil okullarına yerleştirme işlemi tamamlanmıştır. Yerleştirme işlemi kontenjanlar dahilinde kura yöntemiyle yapılmıştır. Öğrencilerimizin yerleştirildikleri okullara dair bilgiler e-posta adreslerine gönderilmiştir. e-posta toplu gönderildiğinden dolayı, spam (junk) kutusunun da kontrol edilmesi önerilir.

Bu aşamadan sonra öğrencilerimizin kimlik ve iletişim bilgileri, garanti belgeleriyle birlikte Ataşeliğimizce ilgili okullara bildirilecek, buna mukabil dil okullarınca DS-2019 formları düzenlenerek doğrudan öğrencilerimizin adreslerine gönderilecektir. Eş durumundan dolayı liste dışında bir dil kursuna gidecek öğrencilerimiz, kabul sürecini kendileri takip edecekler, DS-2019 formlarının bir örneğini Ataşeliğimize ulaştıracaklardır.

Bunun dışında Ataşeliğimizce başka bir işlem yapılmayacak olup, sonraki süreç tamamen öğrenci ve dil okulu arasında yürütülecektir.

DS-2019 formları öğrencilerimize ulaştıktan sonra, öğrencilerimizin Amerikan konsolosluklarından vize randevusu almaları gerekmektedir.

Vizelerini alan öğrencilerimiz bölgemize gelerek öğrenimlerine başlayabilecektir.

DS-2019 formlarının düzenlenmesi, vize randevusu ve vize alınması konularında Ataşeliğimizin yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu husular tamamen Amerikan konsolosluklarının politika ve prosedürleri doğrultusunda yürütüldüğünden, işlem detayları ve gereklilikleri hakkında Amerikan konsoslosluklarından bilgi alınmalıdır.

Makul bir süre sonunda, DS-2019 formları adreslerine ulaşmayan öğrencilerimiz, kendilerine gönderilen e-postada yer alan iletişim bilgilerini kullanarak ilgili dil okuluyla irtibata geçmelidir. Buna rağmen sorunu çözülmeyen öğrencilerimiz, durumdan Ataşeliğimizi haberdar etmelidir.

Yapılan anlaşmalar gereğince, dil öğrenimi süresince kesinlikle okul değişikliği yapılmayacaktır.

TPAO ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü adına öğrenim görecek öğrencilerimizin faturaları kendi kurumları tarafından ödeneceğinden, bu kurumlar adına öğrenim görecek öğrencilerin dil okullarına başladıktan sonra, faturalarının doğrudan bu kurumlara gönderilmesi konusunda okullarının ilgili birimlerine hatırlatma yapmaları önerilir.

Öğrencilerimizin öğrenimlerine başlamadan önce, web sayfamızın sol tarafında yer alan mevzuat başlığı altındaki düzenlemeler ile, imzaladıkları yüklenme senetlerini okumaları önerilir. Böylece sahip olunan haklar ve yerine getirilmesi gereken yükümlülükler açısından bilgi sahibi olunacaktır. Ayrıca web sayfamızın dikkatle incelenmesi, özellikle burslu öğrenci başlığı altındaki bölüm açıklamalarının bilinmesi, Ataşeliğimizle olan işlemlerde her iki tarafa da kolaylık sağlayacaktır.

Bölgemizdeki yaşama dair fikir vermesi bakımından, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından hazırlanan bilgilendirme kitapçığının incelenmesi de önerilerimiz arasındadır.

Öğrencilerimize, bölgemizde geçirecekleri öğrenim süreleri boyunca ve sonrasında başarı dileklerimizle,

Saygıyla duyurulur.

http://newyork.meb.gov.tr/www/2014-2-donem-yabanci-dil-kursu-icin-bolgemize-gonderilecek-burslu-ogrenciler-hakkinda-iii/icerik/152

Share this content:

Bir Cevap Yazın