Yurt Dışından Taahhütname/Kefaletname İşlemlerinin Yapılması

Yurt Dışından Taahhütname/Kefaletname İşlemlerinin Yapılması

Yüksek lisanstan doktoraya geçişteki süreçte taahhütname ve kefaletname yenileme işlemi yurt dışından da yapılabilmektedir. Bunun için yapılacak işlemler aşağıda sıralanmıştır.

– Öğrenci tarafından imzalanan taahhütname yurt dışında noter (Notary Public) tarafından onaylanmalıdır. Onayda noterin imzası ve mührü bulunmalıdır.

– Onaylanan taahhütname apostil (Apostille) yaptırılmalıdır. Apostil yapan kurumlar internetten bulunabilir. Amerika’nın Rhode Island eyaletinde apostil işlemi Secretary of State tarafından 5 dolar karşılığında yapılabilmektedir.

Daha sonra imzalanan ve onaylatılan taahhütname, Türkiye’ye kefillere yollanmalıdır. Kefiller de Türkiye’de kefaletnameyi imzaladıktan sonra iki belgeyi birlikte MEB’e teslim etmelidir.

Share this content:

4 Yorum

elif Yayın tarihi20:11 - 19 Haziran 2019

Gözde hanım merhaba, kefaletname ve yüklenme senedinin tekrar yurt dışında düzenlenmesi sırasında kefillerden vekaletname gibi bir yazı istenmiyor mu ya da sadece yüklenme senedi yeterli oluyor mu mevcut kefalet senedi aynı şekilde kalabilir mi?

    Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi23:20 - 20 Haziran 2019

    Hayir hocam, ayni sekilde kalamaz, cunku egitim seviyeniz ve miktar degisiyor. Siz yurt disinda taahhutnameyi doldurup onaylatip kefillerinize yollayabilirsiniz, onlar da yurt icinde kefaletnameyi imzalabilirler noterde. Ya da yurt icinde birine vekalet verebilirsiniz sizin yerinize taahhutnameyi imzalamasi icin.

Burcin Yayın tarihi20:10 - 18 Kasım 2019

Ya ben kıbrısta okuyorum bu noter işini burda halledemez miyim babam burda burda gidip noterden galledebilit mi

    Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi03:56 - 20 Kasım 2019

    MEB’e sormaniz gerek.

Bir Cevap Yazın