«

»

Ağu 29

Amerika Vize Başvurusu

Vize alma sayfası değiştiğinden gerekli değişiklikler yapılmıştır.

Pasaport işlemleri halledildikten sonra sıra vize randevusunu almakta. Vize randevusu almak için DS-2019 belgesinin gelmesini beklemenize gerek yok, ancak sonrasında vize görüşmesine giderken D-160 formunu tamamlamak ve vize görüşmesinden göstermek için DS-2019 belgenizin gelmesi gerek. Randevu tarihinizi ona göre kestirip belirlemek yararınıza olacaktır.

DS-2019 belgesi okulunuz tarafından gönderilen, vize almanız için gerekli olan bilgileri, okulunuzun ismini, eğitim sürenizi, vize türünüzü ve ayrıca SEVIS bedelini yatırırken kullanacağınız SEVIS ID numarasını içeren belgedir. Eğer evliyseniz okulunuzdan eşiniz adına da DS-2019 belgesi istemelisiniz. Bazı okullar belgeyi göndermek için hesabınızda belli bir miktar para göndermenizi isteyebilir. (4000 ile 10000 arasında değişiyor genelde.) Bu paranın uzun süre bankada olmasına gerek yok, parayo gösteren yazıyı alıp parayı geri çekebilirsiniz.

Bekar bursiyerlerimiz için Funda TAŞKIRAN arkadaşımız başvuru sürecini oldukça ayrıntılı anlatmış, BURADAN ulaşabilirsiniz.

Evli bursiyerlerimiz içinse birkaç küçük farklılık var, onları da burada görsel olarak aktarmaya çalışacağız.

D-160 formunu eşimiz de kendisi için dolduruyor, application ID’sini yanımızda hazır bulunduruyoruz.

Kontrol sayfasına kadar Funda hocamızın anlattığı şekilde geldikten sonra karşınıza Başvuru Sahibi Eklemek İstiyor musunuz? sorusu geliyor. Evet diyip devam ediyorsunuz. Karşınıza bu ekran geliyor.

evli1Eşimizin bilgilerini girip Devam’a basıyoruz. Eşimizin D-160 formunun application ID’sini de bu aşamada giriyoruz. (Vize türünü J-2 seçiyoruz.) Karşımıza kontrol sayfası geliyor, bilgiler doğruysa Evet’e basıp devam ediyoruz.

Eğer çocuğunuz varsa “Başka bir başvuru sahibi eklemek istiyor musunuz?” sorusuna “Evet” diyerek ekliyoruz, yoksa Hayır’a basıyoruz.

Karşımıza Başvuru Özet Sayfası geliyor, bu sayfada Devam Et’e tıklayıp pasaportun geleceği postaneyi belirliyoruz. “Devam Et” dediğimizde karşımıza ödeme sayfası geliyor.

Ödeme sayfası geldiğinde Nakit ya da Kredi Kartı seçeneğini seçiyoruz. Nakit seçerseniz sonraki sayfada PDF çıktısını alıp o numarayla Akbank’a gidip ödeme yapmanız gerekiyor.

Kredi kartını seçerseniz bu ekran geliyor.

evli2

Bilgileri doldurup “Ödeme Yapın”a tıklıyorsunuz. Bir kere tıklayın ve bekleyin, birden fazla tıkladığınızda birden fazla ödeme yapmış oluyorsunuz.

Ödeme onay ekranı geldiğinde makbuz olarak almanız için bu sayfayı yazdırmanız gerekmekte. Eğer yazıcınız yoksa PDF olarak kaydedip sonrasında çıktısını alabilirsiniz. Çıktı almanız vize görüşmesi ve MEB’den geri ödeme için önemli ve gerekli.

Ardından karşınıza randevu için uygun tarihler geliyor, birini seçiyorsunuz, ardından alttan saat seçiyorsunuz ve Devam’a basıyorsunuz.

Karşınıza onay ekranı geliyor, bilgiler doğruysa Randevu Planla’ya basarak randevunuzu alıyorsunuz.

Bundan sonra randevu detaylarını ve döküman listesini gösteren bir sayfa geliyor, isterseniz çıktısını alabilirsiniz. Aynı zamanda mailinize de bir doğrulama maili geliyor. Mail de geldikten sonra gönül rahatlığı ile sayfayı kapatabilirsiniz.

Vize randevunuzdan en az üç gün önce DS-160 formu doldurulmuş ve SEVIS bedeli ödenmiş olmalıdır. Hem DS-160 formunu tamamlamak hem de SEVIS bedelini ödemek için DS-2019 belgenizde bulunan, N ile başlayan SEVIS ID Number’a ihtiyacınız vardır. DS-2019 belgesi elinize ulaşmadıysa okulunuza e-mail atarak numarayı isteyebilir ya da DS’inizin PDF olarak gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Vize görüşmesine giderken yanınızda;

– DS-160 belgesinin onay sayfası

– DS-2019 belgesi

– SEVIS ödendi belgesi

– Pasaport

– Nüfus Cüzdanı

olması gereklidir.

Not: DS-160 formuna fotoğraf yüklediyseniz tekrar fotoğraf istenmemektedir.

Vize sonucunuz görüşme anında belli olur ve sonrasında vizeniz pasaportunuza işlenerek randevu alırken belirttiğiniz PTT şubesine postalanır.

Yorumu formunu geç

 1. SEVİL

  Merhaba Eşim ylsy bursu ile Abd ye öncelik 6 ay dil kursuna gidecek. birlikte gitmek istiyoruz ancak sitedeki vize başvuru işlemlerini incelediğim zaman galiba eşim benim adıma başvuracak. yanlış bir bilgi dogrultusunda ilerlemek istemiyoruz. vize başvuru esnasında neler yapabiliriz ? mülalakata birlikte mi gireceğiz ? ben kendi randevumu kendim mi alıyorum? j1 vizesi eşime vericekleri için bana j2 vereceklerini araştırdık ancak çıkıp çıkmama ihmali söz konusumudur tedirginiz. yardımcı olursanız eger çok sevinirim. teşekkürler..

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Üstteki yazıda da belirtilmiş olduğu üzere randevuyu eşiniz ikiniz adına da alacak. Mülakata da birlikte gireceksiniz. Yazıda yazılanları yapmanız yeterli.

 2. Ahmet

  Merhabalar,
  YLSY 2014 bursiyeriyim. 25 haziranda Yurtdışı dil kursuna katılacağım. Dil okulundan benim ve eşim adına DS-2019 formu gönderdiler. Fakat, eşimin J2 formunda isim soyisim ingilizce karakter olarak yazılmış. Pasaportta ise türkçe karakter ile yazıldığı için harf uyumsuzuluğu olmakta. Amerika konsolosluğundan DS-160 formunu doldurduk fakat pasaport ile j2 formunda harf uyumsuzluğunun olmaması gerektiğini sitede belirtmişler. İngilizce-türkçe karakter uyumsuzluğu mudur ifade edilmeye çalışan yoksa harfin yanlış ve eksik yazılmasımıdır?

  Bir de vize randevusundan sonra vizem onaylanırsa kaç günde elimde olur? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Teşekkürler

  1. Gözde (Ateş) Çay

   İngilizce karakterden dolayı sorun olmaz, hepimizin DS formları İngilizce karakterli olarak geldi.

   PTTnin hızına bağlı ama en geç 1 haftada gelir.

 3. Şeyma

  Merhaba eşimin vize alabilmesi için banka hesabında ne kadar para olması gerekir ya da böyle bir şart var mı

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Vize için değil DS-2019 alabilmeniz için okul para göstermenizi isteyebilir. Miktarını da okul belirleyip size söyler.

 4. Şeyma

  Merhaba bende ve eşim de bursiyer fakat eşim Türkiye de dil kursu almadığı için yurt dışı dil kursunada Meb tarafında gonderilmiyor fakat biz beraber gitmek istiyoruz eşim dil kursuna gitmicek benimle gelip orada çalışmayı düşünüyor kabul alana kadar bu durum da onun da mı aynı işlemi uygulaması gerekiyor bir de bu duruma Meb birsey der mi?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Öncelikle yurt içinde kurs almadığı için yurt dışında da kursa gönderilmiyor diye bir durum yok. Yurt dışı dil kursuna gitmek için yurt içi dil kursuna gitmiş olmanız gerekmiyor.

   Eşinizin şu an herhangi bir okul kaydı olmadığından J-1 vizesi alamaz, o yüzden J-2 vizesi alması gerek ve bu işlemleri yapacaksınız evet. Asıl başvuru sahibi siz olacaksınız, eşiniz size dependant olacak.

   Bursiyer olarak gitmediği için çalışmasında bir sakınca yok ancak çalışma izninin çıkması 2-3 ay sürüyor, 3-4 ay çalışmaya değer derseniz başvurursunuz. Bursiyer olduğu tarihten itibaren 2 dönem yani 1 yıl içinde kabul alıp eğitime başladığı sürece MEB bir şey demez.

 5. Ahmet Ali Mert

  Merhaba,
  Ben 15 Ocak’ta başlayacak dil kursu için Amerika’ya gideceğim ve bu nedenle vize başvurusu yapacağım. Sorum şu, evliyim ve eşim dil kursu için benimle gelmeyecek, fakat olur da ileride kısa süreli gelmek isterse diye onun için de J-2 vizesine başvurmayı düşünüyorum. Bu mümkün müdür? Mümkünse ilave olarak herhangi bir şey yapmam gerekir mi?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Evet mümkün. Neler yapmanız gerektiği üstte yazılı.

 6. Ahmet

  Hocam SEVIS bedeli odenirken SEVIS ID sorulmadi bana.zaten siz yukarida randevu almak icin ds yi beklemenize gerek yok demissiniz hem de ds de odeme yaparken girilecek sevis id yaziyor demissiniz .

  1. Gözde (Ateş) Çay

   SEVIS ID olmadan SEVIS bedelini ödeyemezsiniz. Ödediğiniz SEVIS değil randevu ücreti.

 7. Muhammed

  ben cevabı buldum teşekkür ederim. ilerleyince anlaşılıyor dolduurlması gerekli olduğu

 8. Çağrı

  hocam merhaba,
  SEVIS ücretininin tam olarak ne olduğunu anlamadım ama eşimiz için ayrıca mı ödüyoruz? Bir de bu ücreti bakanlık karşılıyor mu?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   SEVIS ücreti Amerika’ya kayıt gibi bir şey. Eşiniz için ödemiyorsunuz. Bakanlık karşılıyor.

 9. sarp

  Merhabalar, Çok güzel bi çalışma olmuş,Ellerinize sağlık. J2 vizesi alacak olanın DS160 belgesini doldururken, (paying for your trip ) sekmesini nasıl dolduruyoruz.

  1. Gözde (Ateş) Çay

   J-1 vizesini alacak kişinin adını yazacaksınız.

   1. sarp

    çok teşekkürler

 10. nurullah

  Merhabalar hocam,
  Bu vize başvurusunda 160$ lık bi tutar ödedim, ayrıca sevis ücreti de mi ödemem gerekiyor?
  Bİr de vize ücretini kredi kartından ödedim ama bunu bakanlıktan geri alabilmek için nasıl bi belge vermem gerekiyor ki sonuç herhangi bi dekont veya çıktı almadım.
  Şimdiden teşekkürler…

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Evet SEVIS ücreti de ödemeniz gerekiyor. Geri ödeme için sitede “Geri Ödeme Dilekçeleri” diye aratırsanız ulaşabilirsiniz.

   1. nurullah

    teşekkürler hocam.

 11. sarp

  Merhaba,
  Kendim ve eşim için J1 ve J2 vizesine başvuruyoruz. Randevu ücreti olarak tek kişi için 160 dolar mı yoksa 320 dolar mı ödememiz gerekiyor. Teşekkürler

  1. Gözde (Ateş) Çay

   320 dolar ödemeniz gerekiyor.

 12. mehmet

  Merhabalar. 2015 bursiyeriyim. Amerika da dil kursuna katılacağım. 1,5 yıl daha geçerli yeşil pasaportum ve Amerika için 2011 yılında almış olduğum ve 2016 kasım ayına kadar geçerli olan A2 vizem var. 15 hafta dil kursu alıp ingiltere’de pre-sessional almayı planlıyorum.Amerika için Tekrardan öğrenci vizesine başvurmam gerekli mi yoksa bu vize ile abd deki dil okuluna katılabilir miyim ? Teşekkürler.

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Evet başvurmanız gerek, vizeniz elinizdeki DS-2019 belgesi ile uyumlu olmayacağından girişte problem yaşarsınız. DS’i göstermeden girmek belki bir seçenek olabilir ama sonrasında okulla problem yaşar mısınız onu bilemiyorum. Bence siz vizenizi alın, kafanız rahat olsun.

   1. mehmet

    Çok teşekkür ediyorum hocam.

 13. Elif

  Merhabalar;
  6 aylığına yurt dışına araştırma amaçlı gitmeyi planlıyorum. Eşim burada çalışıyor ama arada yanıma gelmek istiyor. Kendisine J2 vizesi alabilmem için okuldan kendisine ayrı bir DS-2019 formu mu istemem gerekli yoksa bana verecekleri form yeterli olur mu?

  Teşekkürler

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Sorunuzun cevabı sayafada mevcut.

 14. Ali C.

  Merhab, Eşle birlikte yapılan vize başvurularının geri ödemesi nasıl oluyor bilgi verir misiniz? yani atıyorum sizde 360 dolar tutmuş ve bunun yarısı sizin kendi payınıza ait bunun ayrımı nasıl yapılacak ? şimdiden teşekkür ederim.

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Dilekçede sadece kendinize ait olan 180 doları istediğinizi, eşinize ait olan 180 dolar için geri ödeme talep etmediğinizi belirtiyorsunuz.

 15. Nermin C.

  Merhaba, eşim YLSY bursiyeri ve doktora için bir Amerikan üniversitesinden kabul aldı. Ancak bizim DS-2019 belgelerimizi düzenlemek için 4 yıllık doktora eğitimi süresince eş olarak benim giderlerimi karşılayabileceğimizi gösteren banka dökümanı talep ediyorlar. Bu da çok yüklü bir meblağ. 4 yıllık giderlerin gösterilmesini istemeleri normal bir prosedür müdür yoksa bu üniversitenin kendi uygulaması mı bunu merak ediyorum. Başka bir üniversiteyle de aynı problemle karşılaşır mıyız? Şimdiden teşekkürler.

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Evet normal bir prosedur, yazida da belirtildigi gibi. Bu bir problem degil, her universite tarafindan yapilan bir uygulama. Parayi sadece bankadan yaziyi alacak kadar tutmaniz yeterli.

 16. alpaslan oztas

  iyi günler ben vize başvurusunda bir hata yaptım snırım ds160belge nıosuna aplication ıd yi yazdım.. bunu nasıl düzeltebilirim?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Sorunuzu anlamadım, onu yazacaksiniz zaten, baska ne yazacaksiniz ki?

 17. ahmet

  Merhabalar

  ben 2014 ylsy bursiyeriyim master icin ds 160 belgesi dolduruyorum. Bu belgedeki primary occupation kismina ne yazmamiz gerekiyor. Su anda dil kursundan geldim amerika da ve turkiye de ogrenci statusunde degiliz not employed mi secmemiz gerekiyor? Bir baska sorumda secondry level dan sonra katildigimiz okullalari soruyor ds 160 belgesinde lise dahil sonraki katildigimiz okul ve universiteleri yazmamiz gerekiyor cunku lise giris ve cikis tarihlerini tam bilmiyorum?

  Iyi gunler,..

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Primary occupation kismina ogrenci yazabilirsiniz. Liseyi yazmasaniz da olur.

 18. a

  Merhaba Hocam,

  esim ve ben vize basvurusu yapacagimiz zaman total de 2 tane randevu ucreti bir tane de vize ucreti oduyoruz degil mi.

  tesekkur ederim

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Vize ucreti diye bir ucret yok. Iki randevu ucreti, bir SEVIS ucreti odeyeceksiniz.

 19. A,

  Hocam merabalar,
  Amerikada universitenin birinden fall2016 donemine yuksek lisans icin kabul aldim ve vizemi(j1) de aldim. Fakat bazi sorunlardan dolayi kabulumu bir sonraki doneme erteledim. Vize konusunda nasil bir yol izlemem gerekiyor: tekrar vize mi almaliyim yoksa vizeyi mi uzatmam gerekiyor.
  Tesekkurler,

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Bunu okulunuza danismaniz daha iyi olur hocam.

 20. emre

  merhabalar
  ben yurdısında dil eğitimi almak için f1 vizesine basvuru yapacagım. Ds 160 belgesi doldurdum. şimdi SEVİS ücreti mi öemem gerekiyor yada ayrı olarak randevu ücreti de mi ödemem gerekiyo.
  ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv/schedule/15095584/payment bu sayfadan randevu parası ve https://fmjfee.com/i901fee/desktop/students/applicantValidation.htm sayfasından sevis mı yatırmalıyım.

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Evet.

  2. Gözde (Ateş) Çay

   Okuldan I-20 belgeniz geldi mi? O belgedeki SEVIS ID olmadan SEVIS ucretini odeyemezsiniz.

 21. elif

  Merhaba,

  Usa den 6 aylık j1 vizesi verdi okul bana, şimdi vize randevusuna başvuru yaptım. 6 aydan daha uzun vize almam sözkonusu mu? yoksa gidince oradan uzatabilir miyim?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   DS2019da ne yaziyorsa o kadar vize alirsiniz, yani 6 aylik verirler. Dil kursu bittikten sonra Turkiye’ye donup master icin tekrar vize alirsiniz.

 22. Havva

  Merhaba, öncelikle yardımlarınız için teşekkürler.
  Benim sorum şu olacak : henüz evli değilim ama vizeye başvurmadan bir ay önce evlenmeyi düşünüyorum. Eşim için de j2 vizesine başvuracağımız için başvurudan bu kadar kısa zaman önce evlenmek sorun olur mu diye soracaktım, yani sıkıntı çıkarırlar mı? Yoksa dikkat edilmeyen bir detay mıdır?

 23. Tarık

  Gözde hocam iyi günler,
  DS-160 formunda İstanbul seçtim ama aciliyetten ötürü Ankara da daha yakın tarihte uygun vir vakit buldum. Ankara’dan randevu alabilir miyim yoksa İstanbul’dan mı almam şart? Eğer İstanbul’dan almam şartsa acil vize alabiliyor muyum?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Bilmiyorum hocam maalesef.

 24. Engineer

  Merhaba Gözde hocam,

  Sevis ucretini öderken DS 2019 belge numarasi gerekiyor.
  Vize randevusu alırken gerekli mi peki?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Sorunuzun cevabi yazida mevcut.

 25. omer

  Merhabalar Gözde Hocam,

  Ben Amerikaya J1 vizesiyle 6 aylığına gittim. Şimdi Türkiye’deyim. Master için de giderken J1 ile mi gidicem yoksa F1 olur mu?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   J1 alacaksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>