İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vize süreci için herhangi bir yerden yardım almanıza gerek yok. Formu doldurmadan önce kayıt sırasında yardım dilini Türkçe seçtiyseniz doldurmanız gereken alanlara ilişkin açıklamaların İngilizce ve Türkçesini de göreceksiniz.

 1. https://www.visa4uk.fco.gov.uk/account/register adresine öncelikle kaydolmanız gerekmekte. Bu kayıt işleminden sonra login olup vize başvuru formunu doldurmaya başlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey şu; hangi vize türüne başvuracaksınız?

1. Eğer TIER 4 e başvuruyorsanız ;

1

Burslu olduğumuz için buna başvurmamız gerektiği yazıyor, TIER 4 için nihai bilgiyi dil okuluna mail yollayarak da alabilirsiniz. KAPLAN’IN İstanbul’da ofisi var, onları da arayabilirsiniz. Ayrıca üniversite başvuruları yaptığınız danışmanlık şirketleri de size yardımcı olmak zorunda; Tier 4 (General) (Sponsored) Student if you are going to be funded by an “official financial sponsor”, which includes LSHTM or other university scholarships or bursaries, the UK government, your home government (though this does not include student loans), the British Council or any international organisation or international company;

2. Eğer TIER 4 istememişseniz bu durumda 6 aylık süre için mi geldiniz yoksa 6 aydan uzun süre için mi geleceksiniz, bunu göz önünde bulundurarak aşağıdaki seçeneklerden birisini seçmeniz gerekecek.

i.      6 aya kadar olan dil okulları için (Benim durumum)

2

ii.      6 aydan uzun süreli dil okulları için

3

Bundan sonra formda ilgili bölümleri dikkatli okuyarak doldurmanız gerekiyor.  Ekonomik olarak gider ve gelirlerimizi soran bu bölümü ben aşağıdaki gibi doldurdum. Mesela ben 3 ay kalacağım 3600 toplam parama yazdım. Siz kendinize göre çarpar sonucu yazarsınız.

MEB in verdiği garantör mektubu zaten ekonomik olarak sorun yaşamayacağımızı gösteriyor. Herhangi bir banka ekstresi, tapu vs ihtiyacınız olmayacak.

Her bölümü doldurduktan sonra next section’a tıklayarak geçiş yapın yoksa yazdıklarınız kaydedilmiyor. Boşuna bir daha doldurmak zorunda kalırsınız.

4

Formun hepsini doldurduktan sonra onaylıyorsunuz ve sonrasında da imzalıyorsunuz (ad soyad yazıyorsunuz) online olarak. Sonraki aşamada formu submit ediyorsunuz ve ödeme ve randevu alma aşamasına geliyorsunuz. Ödemenizi kendi kredi kartınızdan yapmanız ücretinizi geri alırken işlemlerde rahatlık sağlayacaktır.

Bu işlemlerden sonra  http://www.ge2tr.tpcontact.co.uk/user/register  adresine girip GWF numaranızla mutlaka kaydolun. Buradan vize durumunuzu online olarak takip edebilirsiniz.

Son olarak form çıktısını alıyorsunuz ve çıktıyla birlikte aşağıda yazacağım belgeleri ekliyorsunuz.  Ben sadece bunları verdim ve 13 günde vizemi aldım, siz isterseniz başka belgeler de ekleyebilirsiniz, ama gerek olacağını sanmıyorum.  Orijinallerini geri isteyeceğiniz bütün belgeler için fotokopi koyun. Çeviriler daha sonra üniversite başvurusu ve kaydı için de lazım olacağından onları geri isteyiniz. Boşuna 2. kez  para ve vakit harcamayın.

 • Pasaportunuz
 • IELST sonucunuz ve fotokopisi
 • Diplomanızın orjinali veya mezuniyet belgeniz, İngilizce çevirisi ve fotokopileri
 • Transkriptinizin orjinali, İngilizce çevirisi ve fotokopileri
 • MEBin verdiği garantör belgesi (En altta “PS:  XXXX will be supported by the Ministery of National Education during his/her English language courses for one year”  ifadesinin olmasına dikkat edin, yoksa MEBden yenisini isteyin)
 • Vize mektubunuzun çıktısı
 • 1 adet biometrik fotoğraf.
 • TIER 4 için ayrıca ek bir form var, o doldurulmalı. Onu unutmayın.

TÜRKİYE’DEN NELER GÖTÜREMEZSİNİZ?

Arkadaşlar bu konu önemli, zira Türkiye AB ye dâhil olmadığı için AB dışından hiçbir ülkeden et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri getiremezsiniz.  Uçakta ayrıca sizi bilgilendireceklerdir.  Sigara ve Alkol konusunda yasal sınırlarınıza mutlaka uyun. Tam çıkarken bir polis sizi çevirip sorabilir ve şüphelenmesi durumunda arama yapabilir.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ

Vize tamam, para tamam,  yurt dışında kalacak yerinizi de ayarladınız(zaten vize için gerekli), artık 0312 427 33 03 numaralı telefonu arayarak uçak biletinizi ayırtabilirsiniz.

Check-in işleminden (Valizi teslim ettiniz ve uçuş kartınızı aldınız) sonra yurtdışı çıkış harç pulunu (15 TL) almayı unutmayınız. Yoksa pasaport kuyruğunda boşuna beklersiniz.

Genelde Londra HEATHROW havalimanına gidip, oradan kalacağınız şehre tren veya otobüsle gidiyorsunuz. Otobüs bazen daha ucuz olabiliyor, fiyat karşılaştırması yapmak ve kalkış saatleri için aşağıdaki adresleri kullanabilirsiniz.

Tren için http://www.nationalrail.co.uk/   veya otobüs için http://www.nationalexpress.com/home.aspx

Otobüsle yola devam edecekseniz bileti almadan önce coach card alın, bunun için öğrencilik durumunuzu soracaklardır, pasaportta vize kısmında student olduğunuz ibaresi var, onu gösterin yetecektir. Bu kart 10 pound ama 1 yıl boyunca alacağınız bütün biletlerde 3te1 indirim sağlayacak. Yani daha ilk biletinizde kart bedavaya gelecektir. Siz bu kartı istemezseniz size sunmazlar. Boşuna fazla para ödemeyin.

Havalimanına iner inmez Lebara, 3 gibi operatörlerin kartlarını satın alabilir ve telefonunuza takıp konuşmaya başlayabilirsiniz. Eğer aceleniz yoksa gideceğiniz yere kadar bekleyin ve boşuna sim karta 5 pound ödemeyin.  Aynı kartı bedavaya evinize yolluyorlar. Gelmeden 2 hafta önce https://giffgaff.com/orders/free-sim adresinden sim kartınızı ücretsiz sipariş edin, böylece siz evinize vardığınızda sim kartınız da size ulaşmış olur. İsterseniz dil okulunun da adresini verebilirsiniz, böylece dil okulunuza gelir.

Türkiye’yi ararken viber, tango vb ücretsiz wifi üzerinden arayın. HEATHROW’da uçuş numaranız ve bilgilerinizi girerek ücretsiz Wifi erişimine sahip olabilirsiniz.

Dil okulundan beklenti?

Dil okulları özel okullar olduğu için sizin çok ders çalışmanız gerekecek. Benim izlenimim çok yavaş ilerledikleri yönde. Burada daha uzun süreli kalan arkadaşların da genel kanaati bu.

BANKADA HESAP AÇMA VE MEBLEM’e GELDİĞİNİZİ BİLDİRME

Geldiğiniz ilk gün mutlaka dil okulundan banka hesabı açmak için yazı isteyin. Genelde BARCLAYS BANK’tan hesap açıyorlar. Verdikleri kağıdın antetli olmasına dikkat edin, yoksa hesabı açmıyorlar, benim başıma geldi, boşuna 2 kez bankaya gitmek zorunda kaldım. Bankaya giderken pasaportunuzu da yanınızda bulundurun.

Eğer 6 Aydan uzun süreli gitmişseniz Dil okulundan polis kaydınız için bir an önce randevu ayarlamalarını isteyiniz. Zira 7 gün içinde bunu yapmanız gerekiyor. Vizenizin üzerinde yazacaktır bu bilgi. Daha kısa süreli gidişler için buna gerek yok, ben 3 aylığına gittiğim için bu işlemi yapmadım.

Pasaportun vizeli kısmının fotokopisini Dil okulunuzda çektirin, post office’de böyle bir hizmet yok, bir de fotokopi için yer aramayın. Ayrıca Bir adet de zarf isteyin, verirler.

Ayrıca dil okulundan MEBLEM’e gönderilmek üzere derslere başladığınıza dair de yazı alın.  En kısa sürede bir post office’e gidin ve bunları registered olarak yollayın. Zarfın üzerine resmi burslu olduğunuzu mutlaka yazın.  Mutemet dilekçesi diye bir şeyden bahsediyor ilk başlama formunun en altında, ama o link çalışmıyor. Onu göndermezseniz de olur. Biz ve bizden önce gelen grup da yollamamamış.

İlk başvuru formunun altındaki açıklamaları dikkatli okuyun, sonrası için de önemli bilgiler ihva ediyor

Zarfta bulunması gerekenler;

 1. Pasaportunuzda vizenizin bulunduğu sayfanın fotokopisi (ilk giriş mührü buraya vuruluyor)
 2. İlk başlama dilekçesi, (http://meblem.org.uk/formlar/ilk_baslama_formu.pdf)
 3. 6 aydan uzun süreli gitmişseniz polis kaydında yaptığınız ödemenin makbuzu ve geri ödeme dilekçeniz  (http://meblem.org.uk/formlar/Form%20B-1.pdf)
 4. MEB’den para almaya giderken size ayrıca öğrenci tanıtma fişi verecekler, bunu da göndermeyi unutmayın.

AİLE YANINDA KALMA

Eğer tanıdığınız yoksa ilk haftalar oda ayarlayana kadar mecburen home stay dedikleri aile yanında kalma durumunuz olabilir. Helal kesim et olayına dikkat ediyorsanız artık balık harici ete veda etmeniz gerekir.  Eğer böyle bir arayışım yok fakat domuz eti olmasın diyorsanız mutlaka defaatle bildirin. Genellikle dondurulmuş gıdaları sunuyorlar size ve içinde domuz eti yok deseler bile siz yine de paket içeriğini okuyun.  Birçok aile mutfağını size kullandırmaz. Ben şansıma izin veren bir ailenin yanında kalıyorum.

Sabah kahvaltı kültürleri bizim gibi değil kesinlikle, ya bir kase içine tatsız kornfleks ve süt (ben tatlandırmak için bal katıyorum 😀 ) veya toast dedikleri tost ekmeğini ekmek kızartma makinesinde kızartıp üzerine tereyağı sürerek yanında çay (demleme beklemeyin, sallama çay) veya kahve ile yapıyorsunuz.  Zamanla çevre edindiğinizde kalacağınız yeri değiştirebilirsiniz.

Mazlum ÖZÇAĞDAVUL

Share this content:

6 Yorum

Gülrana Yayın tarihi00:42 - 3 Ocak 2017

Merhaba,
Uçak bileti almadan bilet maliyeti kısmını doldurmak sıkıntı olmuyor mu?

mazlum Yayın tarihi11:24 - 28 Mart 2017

Olmaz, o sadece cebinizdeki toplam paranızın bütün giderlerinizi karşılayacağını hesaplarken kullanılıyor. Tahmini bir tutar yazmanız kafi. Zaten vizeniz çıkmadan bilet almayın diyenler de onlar.

Fatih Yayın tarihi10:50 - 2 Ağustos 2017

Hocam merhaba, acaba vukuatli bufus ornegi goturmemiz zorunlu mu? İngilizce ceviri icin vakit kaybetmek istemiyorum

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:30 - 7 Ağustos 2017

  Bilgim yok maalesef.

Merve Yayın tarihi04:00 - 12 Aralık 2020

Merhaba,

Ingiltere’de partnerim oldugu icin aile vizesine basvuracagim. Hem calisma hem de okuma hakkim oluyor. Bu durumda YLSY bursunu alma acisindan bir sorun olusur mu?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi23:36 - 26 Aralık 2020

  Olusturmamasi gerek ama yine de MEB’e sormaniz iyi olur.

Bir Cevap Yazın