Geri Ödeme Dilekçeleri

Geri Ödeme Dilekçeleri

–  Gönderilen dilekçede Öğrenim aşaması, yapmış olduğu masrafın mahiyeti ve meblağı TL yada döviz cinsinden belirtilsin.
–   Dilekçeye TC kimlik numarası, mail adresi, güncel cep telefonu, açık ikamet adresi yazılsın.
–   Paranın ödenmesini istediği hesabın banka adı, ili, şubesi ve iban numarası(26 haneli) eksiksiz yazılsın.
– Paranın ödeneceği hesap öğrencinin kendi adına olmalı, Türkiye’de ki bir bankanın TL hesabı olmalı. Başkasının hesabına kesinlikle para ödenmez. TC numaraları tutması lazım.
–   Ek kredi kartıyla ödeme yapabilmeniz için kartın anne, baba ve eş üzerine olması gerekmektedir. Başka kişilere ait ek kartla yapılan harcamalar karşılanmamaktadır.
–  Eğer öğrencinin yaptığı masraf başkasının kredi kartına ait ek kartla ödendiyse, ek kartın arkalı önlü fotokopisi ve kredi kartı sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi gerekecektir (Hesap ekstresi öğrencinin ismi adına değilse bu harcama şu isim adına yapılmıştır diye not düşülüp bankaya onaylatılması gerekiyor)
– Kredi kartı ile yapılan ödemelerde ekstrenin aslı olması yada ekstrenin fotokopi veya internet çıktısı ise bankadan onaylı olacak şekilde getirilmesi gerekmektedir.
– Banka dekontu, vergi alındı  belgesi veya tahsil alındı belgesinin ilgili kurumlardan alınan yerlerden tasdik ettirilmesi gerekmektedir.
– Masrafın yapıldığını gösterir belgede (fatura, dekont vb) ödemenin kimin adına yapıldığı, ödemenin tutarı, ödemenin para cinsi ve ödemenin ne için yapıldığı belirtilmelidir.
– Yurtdışında yapılan tez masrafları tebliğ gereği ateşelikçe karşılanacaktır. Tebliğe göre bakanlık bu harcamayı karşılamaz.
– Harcama yurtdışında yapılmış ve öğrenci henüz yurtdışında ise harcamanın ateşelikten talep edilmesi gerekir eğer öğrenci kesin dönüş yapmış ise yapmış olduğu masrafların çeviri bürolarından yada dil merkezlerinden çevirilerinin yaptırılarak dilekçe ile talepte bulunması gerekir(harcamanın aslı yada tasdikli örneği ile).
– Gözlük cam çerçeve ücretlerinin 144 TL ye kadar olan kısmı ödenir ve gözlük reçetesininde olması gerekmektedir.
–   İlaç harcamalarında ilaç küpürü, faturası ve reçetesi olması gerekmektedir.
– Özel hastaneler sevk usül ve esaslara uyulduğu yani devlet hastanesinden sevk ettirilerek özel hastaneye gitmesi halinde tedavi masrafları sevk birim fiyatları dahilinde ödenebilecektir.
–  Münferit olarak alınan uçak biletlerinin kesinlikle firmadan onaylı olması gerekmektedir.
– Kurum öğrencileri(TPAO, BOTAŞ, TCDD, DEVLET METEROLOJİ İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, ORMAN VE SU İŞLERİ BAK. , DEVLET SU İŞLERİ GEN MÜD , ULUSAL BOR ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ) yapmış olduğu harcamaları ilgili kurumundan talep etmesi gerekmektedir.

Örnek dilekçe: IELTS Geri Ödeme

İlgili tebliğe ulaşmak için; TIKLAYINIZ

Geri ödemeyi Ataşelik’ten (Amerika) alacaklar için TIKLAYINIZ

Geri ödemeyi Müşavirlik’ten (İngiltere) alacaklar için TIKLAYINIZ

Share this content:

11 Yorum

azzam Yayın tarihi16:37 - 24 Kasım 2015

Banka farklı olabilir mi? yoksa sadece meb’e bildirdiğimiz vakıf bank mı olmak zorunda?
Kolay gelsin

Ayşe Yayın tarihi16:00 - 27 Kasım 2015

“– Münferit olarak alınan uçak biletlerinin kesinlikle firmadan onaylı olması gerekmektedir.”

Merhaba.
Ben burada kast edilen şeyi anlayamadım uçak biletlerimizi zaten biz kendimiz almıyor muyuz? Bu firma ne firması?

Burcu Yayın tarihi19:35 - 18 Nisan 2016

Doldurduğumuz dilekçeyi nereye göndereceğiz? Yurtdışı eğitim genel müdürlüğüne mi?

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi19:52 - 18 Nisan 2016

  Evet.

Serife Yayın tarihi04:11 - 30 Haziran 2016

Gozde hanım,
Basvuru sirasinda ek kart olmaksizin anne babaya ait bir kart kullanilabilir mi?
Bir de ayrica vizeyle beraber odedigimiz saglik sigortasini (Ingiltere icin soruyorum) geri odemede talep edebiliyor muyuz yoksa sadece vize mi?

Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

Rümeysa Altınbaş Yayın tarihi00:45 - 24 Nisan 2018

Merhaba. MEB ve üniversiteler için yüksek lisans yapıp dönersek nasıl bir tazminat ödüyoruz Hikmet şeklinde mi yoksa para olarak mı? Cevaplarsanız sevinirim👐🏻

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi00:47 - 24 Nisan 2018

  Kilavuzu okursaniz sorunuzun cevabi mevcut.

Müge Yayın tarihi21:11 - 5 Nisan 2021

Merhaba,
IELTS için geri ödeme dilekçesi ve belgeleri göndereceğim. Kurum öğrencisiyim, yukarıda bahsettiğiniz ödemeyi kurumdan isteme durumu tüm kurumlar için mi geçerlidir yoksa sadece yukarıda yazdığınız kurumlar için mi?
Teşekkür ederim şimdiden.

  Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi23:39 - 12 Nisan 2021

  Kurumunuzla gorusmeniz gerek.

   Behiç Yayın tarihi12:43 - 17 Ocak 2022

   Yurt dışından özel bir okula kayıt yaptırdım. Daha okula başlamadım. Çok ilgisiz oldukları ve kontak kuramadığım için kaydımı iptal ettirmek istiyorum. Okulun geri ödeme politikasında dilekçe vermem gerektiği söyleniyor. Bu dilekçeyi okulun hangi merkezine göndermeliyim. Ve dilekçedeki kurallar burada ki yazdıklarınızla benzer mi ? Sorunumla ilgili bir yazı varsa yönlendirebilir misiniz ?

    Gözde (Ateş) Çay Yayın tarihi18:03 - 17 Ocak 2022

    Buradaki yazi YLSY bursu ve onun geri odemeleri ile ilgili. Yurt disindaki universitelerden geri odeme alma ile bir ilgisi yok. Bu sorulari kayut oldugunuz universiteye sormaniz gerekiyor.

Bir Cevap Yazın