2018 YLSY Başvuruları

Yükseköğretim kurumları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek üzere 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanuna dayalı olarak Bakanlığımızca verilen burs ile (YLSY Programı) lisansüstü öğrenim görmek amacıyla yurt dışına öğrenci gönderilmektedir. Bu kapsamda 2018 yılı için resmî burslu statüde yüksek lisans ve/veya doktora öğrenimi görmek üzere yurt dışına 1.224 öğrenci gönderilecektir.

Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek üzere başvuru yapacak adaylar, başvuru işlemlerini 07-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında Bakanlığımızın http://rebus.meb.gov.tr (REBUS – Resmî Burslu Öğrenci Sistemi ) internet adresinden “T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarası ile yakınının (eş, çocuk, anne veya baba) T.C. kimlik numarasını” kullanarak yapacaklardır.

Başvuru yapacak adayların, 2018 YLSY süreci ve kontenjanlara ilişkin detaylı bilgilere ulaşmak için duyuru ekinde yer alan 2018 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu ile Tercih Tablosu´nu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylar;

 1) Başvuru, seçme ve yerleştirme işlemlerine ilişkin sorularını ylsy@meb.gov.tr e-posta adresi ile 0312 413 3767 numaralı hattı kullanarak,

2) REBUS’a ilişkin teknik destek taleplerini  rebus@meb.gov.tr e-posta adresini kullanarak Bakanlığımıza iletebilirler.

Ek-1: 2018 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu için (Tıklayınız)

Ek-2: 2018 YLSY Tercih Tablosu için (Tablo-1) (Tıklayınız)

Ek-3: 4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları için (Tablo-2) (Tıklayınız)

Ek-4: Lisans Programları ve Kodları için (Tıklayınız) 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumu formunu geç

  • Kübra on 5 Ağustos 2018 at 16:13
  • Cevapla

  Merhaba Gözde Hanım,

  2018 YLSY Başvuru kılavuzunda yurtiçi dil öğreniminde şöyle bir madde geçmektedir: ” 9.1.6 İngilizce ve Almanca dillerinde lisans öncesi yabancı dil hazırlığı görmüş olanlar ile ilgili yabancı dillerde %100 eğitim veren lisans programlarından mezun olanların yurt içi dil kurslarına başvuramazlar.”
  Sizce bu maddeye lisans öncesi hazırlık okuyup fakat mezun oldukları lisans programı %100 İngilizce olmayanlar da girmekte midir? Girmekte ise, yurtdışı dil okuluna gidebilmek için ielts 6.0 veya diğer barajları geçebilmek için kendi imkanlarımızla mı dil kursuna gitmeliyiz? Bu konuda fikrinizi almak istiyorum.

  Teşekkürler

  1. Sorunuzu MEB’e sorarsaniz daha net bir cevap alabilirsiniz.

  • Deniz on 11 Ağustos 2018 at 15:46
  • Cevapla

  1) ”son 3 (üç) yıl içerisinde alan sıralamasında %60’lık dilim içerisinde olan üniversite” ne demek oluyor ? Yani bazı oranlar var sitelerde ama tam olarak hangi orana bakmam gerektiğini anlayamadım.
  2) Üniversite seçiminden itiraben (yani en başından) danışmanlık alsak daha sağlıklı ve hızlı bir süreç olmaz mı ?

  1. 1) Basvurdugunuz alanda hangi orana girdigine bakacaksiniz.
   2) Istediginiz danismanligi alabilirsiniz, kimse size engel olmuyor.

  • Aslı on 13 Ağustos 2018 at 11:18
  • Cevapla

  Merhaba Gözde hanım,
  Tercih tablosunda “Doktara” ibaresi olan bölümlere önce yüksek lisans olarak da başvurulabileceği belirtilmiş. Yüksek lisans süresi boyunca üniversiteye bir para ödemem gerekiyor mu ve burs alabilecek miyim? Yoksa bu ibare sadece doktara programı için mi burs alabileceğim anlamına geliyor?
  Teşekkürler.

  1. Kilavuzda sorunuzun cevabi mevcut.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.