2018 YLSY Başvuruları

Yükseköğretim kurumları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek üzere 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanuna dayalı olarak Bakanlığımızca verilen burs ile (YLSY Programı) lisansüstü öğrenim görmek amacıyla yurt dışına öğrenci gönderilmektedir. Bu kapsamda 2018 yılı için resmî burslu statüde yüksek lisans ve/veya doktora öğrenimi görmek üzere yurt dışına 1.224 öğrenci gönderilecektir.

Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek üzere başvuru yapacak adaylar, başvuru işlemlerini 07-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında Bakanlığımızın http://rebus.meb.gov.tr (REBUS – Resmî Burslu Öğrenci Sistemi ) internet adresinden “T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarası ile yakınının (eş, çocuk, anne veya baba) T.C. kimlik numarasını” kullanarak yapacaklardır.

Başvuru yapacak adayların, 2018 YLSY süreci ve kontenjanlara ilişkin detaylı bilgilere ulaşmak için duyuru ekinde yer alan 2018 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu ile Tercih Tablosu´nu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylar;

 1) Başvuru, seçme ve yerleştirme işlemlerine ilişkin sorularını ylsy@meb.gov.tr e-posta adresi ile 0312 413 3767 numaralı hattı kullanarak,

2) REBUS’a ilişkin teknik destek taleplerini  rebus@meb.gov.tr e-posta adresini kullanarak Bakanlığımıza iletebilirler.

Ek-1: 2018 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu için (Tıklayınız)

Ek-2: 2018 YLSY Tercih Tablosu için (Tablo-1) (Tıklayınız)

Ek-3: 4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları için (Tablo-2) (Tıklayınız)

Ek-4: Lisans Programları ve Kodları için (Tıklayınız) 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumu formunu geç

  • Kübra on 5 Ağustos 2018 at 16:13
  • Cevapla

  Merhaba Gözde Hanım,

  2018 YLSY Başvuru kılavuzunda yurtiçi dil öğreniminde şöyle bir madde geçmektedir: ” 9.1.6 İngilizce ve Almanca dillerinde lisans öncesi yabancı dil hazırlığı görmüş olanlar ile ilgili yabancı dillerde %100 eğitim veren lisans programlarından mezun olanların yurt içi dil kurslarına başvuramazlar.”
  Sizce bu maddeye lisans öncesi hazırlık okuyup fakat mezun oldukları lisans programı %100 İngilizce olmayanlar da girmekte midir? Girmekte ise, yurtdışı dil okuluna gidebilmek için ielts 6.0 veya diğer barajları geçebilmek için kendi imkanlarımızla mı dil kursuna gitmeliyiz? Bu konuda fikrinizi almak istiyorum.

  Teşekkürler

  1. Sorunuzu MEB’e sorarsaniz daha net bir cevap alabilirsiniz.

  • Deniz on 11 Ağustos 2018 at 15:46
  • Cevapla

  1) ”son 3 (üç) yıl içerisinde alan sıralamasında %60’lık dilim içerisinde olan üniversite” ne demek oluyor ? Yani bazı oranlar var sitelerde ama tam olarak hangi orana bakmam gerektiğini anlayamadım.
  2) Üniversite seçiminden itiraben (yani en başından) danışmanlık alsak daha sağlıklı ve hızlı bir süreç olmaz mı ?

  1. 1) Basvurdugunuz alanda hangi orana girdigine bakacaksiniz.
   2) Istediginiz danismanligi alabilirsiniz, kimse size engel olmuyor.

  • Aslı on 13 Ağustos 2018 at 11:18
  • Cevapla

  Merhaba Gözde hanım,
  Tercih tablosunda “Doktara” ibaresi olan bölümlere önce yüksek lisans olarak da başvurulabileceği belirtilmiş. Yüksek lisans süresi boyunca üniversiteye bir para ödemem gerekiyor mu ve burs alabilecek miyim? Yoksa bu ibare sadece doktara programı için mi burs alabileceğim anlamına geliyor?
  Teşekkürler.

  1. Kilavuzda sorunuzun cevabi mevcut.

  • Elif on 27 Ağustos 2018 at 12:51
  • Cevapla

  Merhabalar,
  Başvuru yaparken mezuniyet bilgisi kısmında “Gösterilecek kayıt bulunmamaktadır.” yazıyor. TOBB ETÜ 2017 mezunuyum. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

  1. YOKSIS’e mezuniyet bilginiz girilmemis olabilir. E-devletten kontrol edebilirsiniz ya okulunuza sorabilirsiniz. Orada gorunuyorsa MEB ile iletisime gecebilirsiniz.

  • Göktuğ İpek on 28 Ağustos 2018 at 17:09
  • Cevapla

  Alan sıralamasında %60’lık dilime giren üniversiteler derken burada alandan kasıt nedir acaba? Örneğin ben tarih mezunuyum ama yapacağım tercihlerde öğrenim görülecek alanlar farklı farklı. Balkan Çalışmaları, Jeopolitik, Afrika Çalışmaları gibi. Sosyal Bilimler alanına mı bakmak lazım?

  1. MEB’e sormalisiniz.

  • Mustafa Koralp Arslan on 28 Ağustos 2018 at 18:51
  • Cevapla

  Merhabalar,
  Yök’ün sitesinde başvuruların 31 Ağustosa kadar uzadığı yazmaktadır ben de buna istinaden bugün REBUS üzerinden başvurumu gerçekleştirdim. Geçerliliği var mıdır? Yani doğru mu algılayıp hareket etmişim?
  İkinci olarak kullanıcı adı ve şifre kısımları sadece bende mi aktif değil yoksa belli bir aşamaya gelene kadar herkeste mi aynı olacak?

  1. Resmi sitede yapilan duyurunun gecerliligi olmama ihtimali var mi sizce?

  • Anıl on 29 Ağustos 2018 at 14:28
  • Cevapla

  YLSY için parayı yatırıp başvuru işlemimi tamamladıktan sonra YLSY tercih işlemleri kısmındaki sayfalar boş göründüğünden tercihimi yapamıyorum.Herhangi bir iletişim numarası bulamadığım için arayamıyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. MEB’le gorusmeniz gerek, iletisim numaralari her yerde mevcut.

  • Fırat on 29 Ağustos 2018 at 18:51
  • Cevapla

  Merhaba,

  Okul arama ve bekleme süresi yabancı dil kursundan önce değerlendirilebiliyor mu?
  Durumun-işin izin vermediği koşullarda dil kursunu hemen talep edip başlamak gerekiyor mu?

  Veya kursa gitmeden de (burs almadan) yurt içi dil öğrenim süresi alınabiliyor mu?

  1. Sorunuzdan hicbir sey anlamadim.

  • Ahmet on 31 Ağustos 2018 at 15:21
  • Cevapla

  Merhabalar geçme notu 65 olan bir üniversiteden 2.44 ortalama ile mezun oldum okulun 4lük sisteminde 73 puana denk geliyor bu 73 puan ösymnin 4lük sisteminde 2.88 puana denk geliyor başvuru hakkım var mı yoksa diplomada yazan neyse o mudur?

  1. Onemli olan YOKSIS’te ne yazdigi, REBUS bilgileri YOKSIS’ten cekiyor.

  • Pınar on 1 Eylül 2018 at 11:32
  • Cevapla

  Herkes benzer sorular sormuş fakat benim merak ettiğim farklı bir konu var. Diyelim ki bursu kazandık ve resmi burslu statüye geçtik ancak bir Avrupa ülkesi ya da ABD’ye değil de uzakdoğudaki bir ülkeye girmeye karar verdik. Bu durumda o ülkenin dil eğitimine katılmamız gerekiyor ve o ülkeye gitmeniz gerekiyor. Yine o ülkedeki herhangi bir üniversiteye bağlı dil okulundan mı kabul almalıyız yoksa lisansüstü bir programdan mu kabul almalıyız öncelikle?

  1. Dil egitimine ihtiyaciniz varsa oncelikle dil kursundan kabul alip dil egitimine gidebilirsiniz. Nasil bir kurstan kabul almaniz gerektigini MEB’e sormalisiniz.

  • mert on 6 Eylül 2018 at 18:04
  • Cevapla

  Gözde Hanım Merhaba,

  Sonuçların açıklanma tarihini kestirebiliyor musunuz? 31Ağustosta tercihler bitti . Bazı forumlarda 1 hafta içinde açıklandığı hakkında yorumlar mevcut. Bu konuda bir yorumunuz var mı acaba?,

  Teşekkürler.

  1. Eski kronolojilere bakarak bir cikarimda bulunabilirsiniz hocam, sitemizde mevcut.

   • Gamze y on 7 Eylül 2018 at 10:24
   • Cevapla

   Son yillarda osym uzerinden tercihler gerceklestiriliyordu. Bu donem rebsis uzerinden yapiliyor. Belki eski kronoloji kafa karistirici olabilir. Ama meb’in baska alanlarda yapilan mesela ogretmen alimlari 1 hafta suresince aciklaniyor.

  • Ece on 13 Eylül 2018 at 21:54
  • Cevapla

  Merhabalar, sizce eylül ayı bitmeden sonuçlar açıklanır mı? sonuçları hangi web sitesinden öğrenebiliriz? teşekkürler.

  1. Sonuclari nereden ogreneceginiz kilavuzda yaziyor Ece Hanim. Ne zaman aciklanacagi ise belirsiz.

  • sevgi on 7 Kasım 2018 at 19:43
  • Cevapla

  Merhabalar;
  Doktora için açılan bölümleri meb mi yoksa gönderecek olan üniversite mi belirliyor ? Alanımla ilgili doktora programı yok bununla ilgili nereyle görüşmeliyim.
  teşekkürler..

  1. Doktora programi yok derken?

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.