YLSY Nedir?

– Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ile,

– Millî Eğitim Bakanlığı (MEB),

– Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,

– Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA),

– Kültür ve Turizm Bakanlığı,

– Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM),

– Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü (SYGM),

– Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ),

– Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (ÇEM),

–  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM),

– Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM)‘nin

yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından resmi burslu statüde lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçimi ve yerleştirilmesidir. 

* Yurt dışına gönderilecek adayların başvuru, seçme ve yerleştirme işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

* Başvurularda son 3 yilda yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) tercih edilebilecek programın puan türünden alınan puanların en yüksek olanı geçerli sayılacaktır.

* Birden fazla lisans mezuniyeti olan adaylar, ÖSYM aday işlemleri sisteminde kayıtlı ve ilgili alanda lisans mezuniyet notu sistemde bulunan mezuniyet alanlarına uygun tercih yapabileceklerdir.

 * Millî Eğitim Bakanlığı‘nda çalışmak üzere Bakanlık adına ilan edilen kontenjanlarda öğrenim görmeye hak kazananlar, doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere Millî Eğitim Uzmanı kadrolarına atanacaklardır. Doktora öğrenimlerini tamamlamayanlar öğrenim masraflarını faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır.

* Yükseköğretim kurumları adına öğrenim görmeye hak kazananlar, doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere adına öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarının ilgili kadrolarına atanacaklardır. Doktora öğrenimlerini tamamlamayanlar öğrenim masraflarını faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır.

BAŞVURU ŞARTLARI
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) Başvuru tarihi bitimine kadar yurt içinde en az 4 (dört) yıllık eğitim veren fakülte/yüksekokul veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak (Yurt dışında bir yükseköğretim kurumundan mezun olanların denklik işlemlerini başvuru tarihinden önce tamamlaması gerekmektedir.),
c) Son 3 yilda yapılan ALES’te, tercih edilebilecek programın kabul ettiği puan türünden en az 70 almış olmak,
d) 30 yasini doldurmamis olmak, (Her ne sebeple olursa olsun 18 yaşından sonra yaş düzeltmesi yaptırmış olanların yaşlarının hesabı, düzeltmeden önceki doğum tarihine göre yapılır. Adayların yaş kontrolü başvuru aşamasında ÖSYM tarafından MERNİS’ten alınan bilgiler doğrultusunda yapılacaktır. Yaş düzeltmesi yaptırmış adaylardan yaş düzeltmesi yapılmadan önceki yaşı bu kurala uymayanların yerleştirmesi yapılsa bile yerleştirme sonuçları MEB tarafından geçersiz sayılacaktır.),
e) Yükseköğrenimi veya kamu görevi sırasında kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak,
f) Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerlikten muaf olmak, askerliğini yapmış veya erteletebilecek durumda bulunmak),
g) Sağlık durumu yurt dışında öğrenim görmeye ve Türkiye’nin her yerinde çalışmaya elverişli olmak (Kontenjanlara yerleştirilen adaylardan sağlık kurulu raporu istenecektir.),
h) Lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması “4 üzerinden 2.50”, “100 üzerinden 65,00″ veya daha yukarı olmak,
ı) Daha önce resmi bursluluk hakkı kazanıp herhangi bir nedenle bu hakkını kullanmayanlar da başvurabilirler.
i) Daha önce resmi burslu statüde yüksek lisans öğrenimi yapmış olup (doktora öğrenimini tamamlayanlar hariç) mecburi hizmetlerini ifa etmiş ya da para borcunu ödemiş olan adaylar da başvurabilirler. Ancak bu adaylar daha önce öğrenim gördükleri aşamanın bir üst basamağı için burstan yararlanabilirler. Doktora öğrenimini resmi burslu statüde tamamlamış olanların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu adaylardan resmi burslu statüde öğrenim görmeye hak kazananlar, yurt içinde veya yurt dışında öğrenime başlamadan önce mecburi hizmetini yaptığını veya parasal karşılığını ödediğini belgelendirmek zorundadır.

Ayrıntılı bilgi için;

YLSY Kılavuzları

YLSY Sıkça Sorulan Sorular

Yorumu formunu geç

 1. Merve Dermencioğlu

  İyi Akşamlar, Ylsy nasıl başvuru yapacağız ? Herhangi bir form mu doldurmak gerekiyor araştırdım sanırım süresi doduğu için bulamadım.

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Siteyi biraz arastirsaniz bulabilirdiniz. http://ylsybursu.com/ylsy-sikca-sorulan-sorular/

 2. Uğur

  Iyi çalışmalar, ben doğrudan bölümümle alakalı bir soru sormak istiyorum, burası bu sorum için uygun değilse kusuruma bakmayın lütfen.
  Yakın zamanda Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olacağım, Ylsy için Psikoloji, Klinik Psikoloji, Sosyal Psikoloji gibi alanlardan başvuru yapabiliyor muyum?

  Burs kazananların taban ve tavan puanlarının olduğu bir tabloya bakmıştım 2014’e ait, pdr ve psikoliji için puan türleri ea/sözel olarak geçiyordu, bu Ales’te sözel puanımla da Psikoloji’den ylsy ye başvurabileceğim anlamına mı geliyor? Tesekkür ederim şimdiden.

  1. Gözde (Ateş) Çay

   “Başvurabilecek Lisans Alanları” sütununda Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık yazan tüm bölümlere başvuru yapabilirsiniz.

   Evet, o anlama geliyor.

 3. Fatma

  Merhaba. Ben meb de okul öncesi ögretmeniyim. Basvurularda üniversite de var meb de var sizce hangisine yönelmem daha avantajli olur. Bir de zorunlu calismada ücret nasil oluyor? Simdiden tesekkur ederim iyi calismalar.

 4. Mustafa

  Mrb 2015 basvurulari ne zaman basliyor? Sozlu sinav nerde ve nasil gerceklesiyor,sozlu sinav MEB tarafindan mi yoksa kurumlar tarafindan mi gerceklesiyor.Simdiden tesekkur ediyorum,iyi calismalar…

 5. Erkan

  Merhaba,
  Zamandan kazanma gibi bir şansımız oluyor mu ylsy ile gidersek(Bütünleşik doktora gibi)?
  Ylsy bursundan kabul aldığımız zaman hem yüksek lisans hemde doktora için mi oluyor ?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Yurt dışında bütünleşik doktora diye bir şey yok ama direkt doktoraya kabul alabilirsiniz.

 6. Pelin Şen

  İyi günler, 2016 başvuru tarihleri ne zaman acaba?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Henüz belli değil.

   1. Burçak Zereykaya

    Merhaba. 2016 yılı YLYS başvuru tarihleri açıklandı mı? Herhangi bir duyuru paylaşılmamış baktığım kadarıyla..

    1. Gözde (Ateş) Çay

     Henuz belli degil.

 7. deniz

  Diploma not ortalamamda 100 lük ve 4lük sisteme göre puanlar mevcut. 4lük sistemde 2.50nin altında olmama rağmen 100 lük sistemde 72 ve kriter olan 65in üstünde. Başvuru şartlarını incelediğimde 100 lük sistem ile başvurabileceğimi anladım ama emin değilim. Bu konu hakkında bilgilendirmenizi rica ederim.

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Evet, 100lükle başvuru yapabilirsiniz.

 8. Nisan

  Merhabalar. Benim kafama takılan bir şey var. Şimdi YLSY’den yerleştirme belgesi aldıktan sonra mı yurtdışındaki üniverstelerle iletişime geçmeliyiz yoksa önce bir üniversiteden kabul alıp sonra mı YLSY’ye başvurmalıyız?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Siz bilirsiniz, size kalmış.

 9. Levent

  Gozde Hanim, ben de sizin gibi 2013 YLSY burslusuyum, size sormak istedigim bir soru var; universite adina ogr goren kisiler doktora bitirdikten sonra -yeni degisikliklere gore- YrdDoc olarak mi OgrGorDr olarak mi goreve basliyor? OgrGorDr ise YrdDoc olmak icin universitenin sartlarindan baska bir sure gecirme zorunlulugu var mi? “Doc kadrosuyla gonderiliyoruz kadro beklemeyecegiz” dedikodulari dogru mu yoksa biz de her sarti saglasak bile yillarca kadro bekleyecek miyiz?

  Bir de yurtdisinda gecirilen surenin memuriyetten sayilmasi durumunda bir yil MS, 3 yil PhD yapanlar icin 4 yil mi memuriyet sayiliyor yoksa TR kosullarina gore 6 yil mi, ya da bire iki kuralina gore 8 yil mi?

  Bu konularda arastirmalariniz varsa ve cevaplarsaniz memnun olurum, tesekkurler.

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Gider gitmez direkt Yrd. Doç. olarak atanacağız diye bir kural yok, üniversitenin insiyatifine kalmış bir durum. Yurt dışında ne kadar süre geçirdiysek o kadar memuriyete sayılacak.

 10. ARC

  Merhaba benim size 2 sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim

  -Lisansımı avusturyada yaptım master eğitimimi de burada yapmak istiyorum ama kılavuzda gidebileceğim ülkeler arasında avusturya yok ve avusturya benim alanımda dünyanın en iyi üniversitelerine sahip.Bu anlamda Avusturyada üniversite hayaıma devam edebilmek için nereye nasıl basvurmalıyım?
  -Yüksek lisanstan sonra doktora için üniversite yada ülke değiştirebilir miyim?Değiştirebiliyorsam şartları nedir?

  Yardımclarınız için teşekkürler

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Kilavuzda olmayan bir ulkeye gidemezsiniz.

 11. Janya

  Merhaba,
  Siyaset Bilimi ya da Toplumsal Cinsiyetçilik alanında master için ylsy’e başvurmak istiyorum, ancak yayınlanan listelerde sosyal bilimler ya da yazdığım bölümler yok. Bu bölümlerde yüksek lisans yapmak için ylsy’e başvurabilir miyim?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Kilavuzda bulunmayan bir bolume basvuramazsiniz.

 12. Meryem

  Merhabalar,
  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümünde yüksek lisans öğrencisiyim. Ancak bu yıl hazırlık sınıfında okuyorum. Benim sorum şu; burada yüksek lisansa kayıtlı olduğum halde Ylsy’ye (yüksek lisans için) başvuru yapabilir miyim?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Basvurabilirsiniz.

 13. Efecan

  YLSY 2016 basvuru tarihleri ve kontenjanları hala açıklanmadı. 2016 ales ilkbahar dan sonra açıklanacak deniliyordu. Bilgisi olan var mı?

 14. memduh

  merhabalar ben yüksek lisan öğrencisi 1. sınıfım bu yıl bitti lakin gördüğüm 4 dersten 1′ ne giremedim sağlık sorunlarımdan dolayı yani tek dersten kaldım bütünleme veya kurtarma sınavları da yok.
  kısacası sorum bir dersten kaldım buna rağmen ylsy sisteminden faydalanabilir miyim.

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Faydalanabilirsiniz.

 15. Osman

  İyi çalışmalar.Ben mekatronik mühendisliği mezunuyum daha bu ay oldum.Ales den 79 aldim.Yüksek lisansimi yurt dışında yapmak istiyorum.2016 yili basvurusu nezaman nasil başvurabilirim?Internet uzerinden mi yoksa meb e gidip bireysel başvuru mu yapacagiz?Cok istiyorum lütfen yardımıcı olun.

 16. tahir

  Merhabalar bu ylys anladigim kadariyla lisansustu icin. universiteyi disarda okumak icin meb in yaptigi bi sey var mi?

 17. Cansu

  İyi çalışmalar. Dil ve konuşma terapisi okuyorum fakat tercih tablosunda bölümüm yok. Bölümümüzden kontenjan açtırmak için nereye başvurabiliriz? Böyle bir şey mümkün mü?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   MEB’e ve YÖK’e basvurabilirsiniz.

 18. Setkan

  Merhaba hocam. Seçme puanıyla yerleştirme puan farkı nedir?

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Secme puani ALES puani, yerlestirme puani toplam puan.

 19. Zehra

  Bisey sorabilir miym bu ylsy için Alesten 70 almak şart mı yanı 60 olsa başvuru yapamaz mıyız

  1. Gözde (Ateş) Çay

   ALES’ten 70 almak diye bir sart varken 60la basvuru yapilabilir mi sizce?

 20. Mehmet

  Merhaba,

  Türkiye’de tezsiz yüksek lisans yapıyorum, tezsiz olduğu için Türkiye’de Doktora yapamayacağım. Yüksek lisans programım bu dönem -yani Ocak 2017’de bitecek. Şimdi YLYS’ye bir sonraki dönem veya bir sonraki sene için (yerleştirme ne zaman olacak ise) Doktora için başvursam kabul olur mu? İkinci sorum ise, Türkiye’deki tezsiz yüksek lisansımı bitirdikten sonra, YLYS ile yurtdışındaki bir üniversiteye ikinci bir yüksek lisans derecesi için gidebilir miyim? (buradaki tezsiz yüksek lisansımı bitirdiğimde askerlik için tecilim de bitecek ve aynı derece için tekrar tecil verilmiyor sanırım) Teşekkürler.

  1. Gözde (Ateş) Çay

   YLSY’ye doktora icin basvuru diye bir sey yok. Basvurursunuz, kabul edilirseniz senetlerinizi doktora icin yaparsiniz. Ikinci bir yuksek lisans yapamazsiniz ilki biterse.

 21. reyhan

  MERHABALAR, YLSY ‘yıi yurt dışında tamamladıktan sonra ilgili kurum kadrolarına direk atanıyor muyuz. Okuduğum kadarı ile zorunlu hizmet süresi var. Zorunlu hizmet süresi dolduktan sonrada kurumlardaki kadrolarda çalışmaya devam ediyor muyuz? Teşekkür ederim.

  1. Gözde (Ateş) Çay

   Evet.

 22. Mehmet Zülfü KARADENİZ

  Ylys’ye başvuru yapmak için ALES şartı varmı?

 23. Meral

  Merhaba hocam ylsy yurt dışı dil eğitimi için başvurularda ALES puanı dışında YDS puani da gerekli mi? Teşekkür ederim

 24. öznur

  merhaba hocam ylsybursu için mülakatı vs geçtikten sonra eger dilimiz yok ise devletin verecegi kurs için herhangi ücet ödeyecekmiyiz birde ylsybursu hangi tarihlerde oluyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>